Brak szacunku w związku

Brak szacunku w związku to często krytyka, pretensje, ośmieszanie w obecności innych osób, ale też w sytuacjach, gdzie partnerzy są sam na sam, ale to zaledwie kropla w morzu przejawów braku szacunku w relacji. Mimo braku szacunku w związku, partnerzy często wciąż pozostają razem. A może raczej obok siebie... Dlaczego trwamy w związkach bez szacunku?

Foto: Shutterstock

- Dbam o męża - zapewnia kobieta o nicku "stłamszona". - Codziennie to inny obiad, kolacja, śniadanie - czasem nawet idziemy do łóżka, dzień w dzień prasuję ubranie do pracy, a po kąpaniu obok ręcznika czeka na niego codziennie świeża bielizna. Efekt? Mąż czepia się mnie o wszystko, wyzywa i nie szanuje. Pomijam fakt, że jestem w ciąży (…)

Dlaczego godzimy się na związki, w których brak szacunku?

Sytuacja opisana przez "stłamszoną" na jednym z forów wywołała burzę. Kobieta otrzymała dziesiątki odpowiedzi od osób, które podzieliły się na dwie grupy. 

Pierwsza z nich ostro krytykowała zachowanie "stłamszonej" wobec męża, zarzucając jej m.in. nadopiekuńczość. Druga grupa z kolei skupiała się na tym, by namówić kobietę do zerwania relacji, w której ewidentnie brakuje szacunku męża. Wszyscy zastanawiali się, jak można tkwić w tak toksycznej relacji.

No właśnie, dlaczego godzimy się na życie z kimś, kto na każdym kroku stara się nam udowodnić, że nie ma dla nas szacunku?

Oto 5 najczęstszych powodów, dlaczego tkwimy w związku bez szacunku:

1. Brak szacunku w związku a strach przed samotnością

Życie z drugim człowiekiem, nawet tym nieidealnym, wydaje nam się lepsze niż perspektywa życia w pojedynkę. Im dłużej trwamy w toksycznym związku, tym trudniej podjąć nam decyzję o odejściu. Przyzwyczajeni do funkcjonowania we dwoje obawiamy się o naszą przyszłość i każdy detal życia, które - choć nie daje nam satysfakcji – jest czymś, do czego przywykliśmy.

2. Brak szacunku w związku a brak wiary w siebie 

Oraz w to, że po rozstaniu spotkamy kogoś, kto nas pokocha. Jeśli w naszym związku pojawia się częsta krytyka, po pewnym czasie zaczynamy się z nią utożsamiać i wierzyć, że jesteśmy tacy, jak ocenia nas nieszanujący nas partner. Coraz niższe poczucie wartości skutecznie oddala nas od podjęcia próby wyjścia z toksycznej relacji.

3. Brak szacunku w związku a przywiązanie

Przywiązanie ma związek z punktem 1, a więc obawą przed samotnością. Do tej pory nasze życie przeżywaliśmy z perspektywy dwóch osób. Rozstanie wiążemy z pustką – obawiamy się, że nie zdołamy tej pustki wypełnić. Czujemy się przywiązani (a może po prostu przyzwyczajeni?) do sytuacji, w której jest nas dwoje. Życie w pojedynkę napawa nas przerażeniem.

4. Brak szacunku w związku a wartości

Często to właśnie wartości, jakimi kierujemy się przez całe życie, powodują, że nie potrafimy zmienić swojego położenia. Osobie, wywodzącej się z wielopokoleniowej rodziny, w której tradycja i przywiązanie do członków rodziny to filar, o wiele trudniej będzie myśleć, np. o rozwodzie, niż osobie, która wychowała się w rodzinie otwartej na takie tematy.

Wychowanie i środowisko, w jakim funkcjonujemy ma ogromny wpływ na podejmowane przez nas decyzje. Jeśli wiemy, że nie znajdziemy w nim poparcia, mało prawdopodobne jest, że zaryzykujemy jego krytykę czy sprzeciw. 

5. Brak szacunku w związku a rodzina

Jeszcze trudniej będzie nam podjąć decyzję o zakończeniu związku, jeśli nie jesteśmy w nim tylko we dwoje. Fakt posiadania rodziny to czynnik, który niezwykle często decyduje o tym, że tkwimy w toksycznym związku przez długie lata.

W ostatnich latach wzrasta odsetek rozwodów, gdzie partnerzy mają więcej niż 50 lat. Dzieje się tak m.in. na skutek tzw. syndromu pustego gniazda, kiedy to z domu rodzinnego wyprowadzają się dorosłe już dzieci, a rodzice - po wielu latach skupiania się właśnie na nich – dochodzą do wniosku, że dalsze wspólne życie nie ma już sensu, bo "nie ma się już dla kogo się starać".

Brak szacunku w związku - brak miłości?

Nasuwa się pytanie, czy brak poszanowania partnera jest równoznaczny z tym, że po prostu go nie kochamy? Część osób zdecydowanie potwierdza tą teorię.

- Jeśli w związku nie ma wzajemnego szacunku, to nie będzie miłości - uważa internautka "Edyta Edit". - Po to dobieramy się w pary, by miłość kwitła, a jedno drugiemu pomagało w codziennych trudnościach życia, bo tylko wtedy miłość kwitnie. Niestety, mężczyźni wychodzą z założenia, że kobieta jest od kochania, wychowywania dzieci, gotowania i prania, a tak samo przecież kobiety ciężko pracują. Potem taki facet stwierdza, że kobieta nie ma dla niego czasu i znajduje sobie kochankę, tylko że ona mu nie gotuje, nie pierze, nie chowa jego dzieci. My za facetów robimy wszystko, a im pozostaje tylko narzekanie i szukanie przyjemności po pracy. A my, kobiety, pozostawione jesteśmy same sobie. Tak wygląda nasze życie w XXI wieku. 

- Jeżeli mąż cię nie szanuje, to może być już tylko gorzej - pisze osoba o nicku "wiem".

- Trzeba sobie wybrać takiego mężczyznę, który będzie cię szanował i pomagał w domu - twierdzi mężczyzna o nicku "elo". - Ja dzielę obowiązki z moją żonę, pewnie, że ona lepiej gotuje, ale je też potrafię coś ugotować, nie zawsze musi być niesamowity obiad (..) W zwykłym życiu trzeba wybierać prawdziwych mężczyzn, a nie królewiczów i maminsynków oczekujących, że żona, jak mamusia, wszystko pod nos podstawi. A przede wszystkim męża, który słucha i jak żona powie, że coś jest nie tak, to nie wrzeszczy, że się czepia, tylko rozmawia i stara się coś zmienić. 

Nie wiadomo, jak zakończyła się historia "stłamszonej", od wypowiedzi której rozpoczął się ten tekst. Jeśli jednak zapoznała się choć z częścią wypowiedzi internautów, można mieć nadzieję, że choć niektóre z nich weźmie sobie do serca i przeanalizuje swoją relację z mężem. Jakie będą efekty tych przemyśleń - wie tylko "stłamszona"…

Źródło:

Zobacz także

O ranieniu w związku

O ranieniu w związku

Czy warto tkwić w związku, kiedy partner nas rani w myśl zasady "żaden związek nie jest idealny"? Czy jest w ogóle...
Związki na odległość

Związki na odległość

Związki na odległość. Pozytywne strony życia w związku na odległość. Gdy partnerów dzielą kilometry.
Jak uratować związek?

Jak uratować związek?

Na początku wszystko układało się wspaniale, ale od dłuższego czasu nie możecie się porozumieć. Coraz częściej...
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące