Brak zainteresowania seksem w związku – co robić?

Ty lub twój partner straciliście ochotę na seks? To może zdarzyć się nawet w najlepszych związkach czy małżeństwach. Dlaczego?

Foto: Kochaj.pl

Dowiedz się, jaka może być przyczyna braku zainteresowania seksem w związku i jak z tym walczyć.

Już ci się nie podobam?

Jeśli partner, który do tej pory chętnie oddawał się z nami łóżkowym igraszkom, nagle zaczyna się od nich wykręcać, tłumacząc się bolącą głową lub zmęczeniem, zwykle bierzemy to do siebie. Zaczynamy zastanawiać się, czy przestaliśmy być dla niego atrakcyjni, czy nie powinniśmy bardziej o siebie zadbać – schudnąć, poćwiczyć, lepiej się ubierać. Druga, równie powszechna myśl to, po prostu, ktoś inny. Partner traci zainteresowanie seksem w związku, bo zaspokaja swoje potrzeby fizjologiczne z kochanką lub kochankiem.

Obie teorie, nawet jeśli nie są prawdziwe, mogą wywołać sporo problemów. Osoba "odrzucona" traci zaufanie do partnera, robi się podejrzliwa, wpada też w kompleksy, a nawet w depresję, co odbija się na innych aspektach wspólnego życia. Dlatego w sytuacji, gdy nie wiemy, dlaczego partner nagle stracił zainteresowanie seksem, lepiej po prostu spróbować szczerze z nim o tym porozmawiać.

Stres i choroby

Za spadek libido odpowiadać mogą także czynniki całkowicie niezwiązane z jakością samego związku. Obniżony popęd obserwuje się u osób przemęczonych, zestresowanych, pracujących zbyt dużo. Chęć na sypialniane zabawy znika też często tuż po urodzeniu dziecka. U kobiet wynika to z hormonalnych huśtawek i permanentego niewyspania, u mężczyzn na przykład ze względu na szok związany z porodem (jeśli byli przy nim obecni).

Brak ochoty na seks może być związany także z przyjmowanymi lekami – pociąg obniżają tabletki antykoncepcyjne czy antydepresanty.

W przypadku, gdy brak ochoty na seks nie ma nic wspólnego z kłótniami lub problemami w związku, warto wybrać się do lekarza i zrobić badania ogólne, żeby wykluczyć choroby oraz uważnie przyjrzeć się zawartości domowej apteczki. Jeśli w ulotce któregoś z leków napisano, że może mieć wpływ na libido, lepiej zmienić go na inny środek.

Chcę, ale nie mogę

Po wyeliminowaniu wszystkich powyższych możliwości zostają nam jeszcze dwie – fizjologiczne dysfunkcje, jak impotencja u mężczyzn czy pochwica u kobiet oraz problemy psychologiczne. Ciało może po prostu buntować się przed współżyciem, co zwykle wynika z jakichś nieuświadomionych blokad, na przykład mających swoje korzenie w dzieciństwie.

W przypadku gdy w twoim związku problemy z seksem mogą mieć podłoże psychologiczne lub fizjologiczne, jedynym rozwiązaniem jest wizyta u seksuologa.

Chcesz codziennie otrzymywać więcej inspirujących materiałów tworzonych przez ekspertów Kochaj.pl? Dołącz do naszych fanów na Facebooku! 

Źródło:

Zobacz także

O ranieniu w związku

O ranieniu w związku

Czy warto tkwić w związku, kiedy partner nas rani w myśl zasady "żaden związek nie jest idealny"? Czy jest w ogóle...
Związki na odległość

Związki na odległość

Związki na odległość. Pozytywne strony życia w związku na odległość. Gdy partnerów dzielą kilometry.
Związek – nigdy więcej!

Związek – nigdy więcej!

Związek – nigdy więcej! Dlaczego deklarujemy chęć życia w pojedynkę?
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące