Co bada test dopasowania Kochaj.pl?

Coraz więcej osób żyje w pojedynkę. Niektórzy - z wyboru, inni - ponieważ nie znaleźli do tej pory kogoś, z kim chcieliby się związać. Teraz pragną być w związku, ale gdzie i jak szukać kandydata/kandydatkę na trwały związek? 

Foto: Kochaj.pl/Agata Wilska

Bardzo często słyszę w swoim gabinecie (szczególnie od osób 30-, 40-, 50-letnich), że są już w takim wieku, że jest trudno. A przynajmniej trudniej. "Że nie poznają już tak wielu osób, jak np. w szkole czy na studiach; że ich życie sprowadza się głównie do pracy, więc jak mają kogoś poznać; że fajni faceci czy fajne dziewczyny są już sparowani" itd. 

Trudno się z tym nie zgodzić. Oczywiście, przyszłego męża czy żonę można poznać wszędzie i to w najmniej spodziewanym momencie. Ale bądźmy realistami - czy w naszym przypadku tak będzie? Nie wiadomo. 

Szukanie miłości - nie taka prosta sprawa

Co prawda ja jestem zdania, że sporo zależy od tego, jaką energię wysyłamy i od tego, gdzie kierujemy uwagę. Od tego, czy robimy przestrzeń w naszym życiu na poznanie kogoś. Jednak zdaję sobie sprawę, że wiele osób woli wziąć sprawy w swoje ręce w sposób bardziej „mierzalny” i namacalny i np. założyć konto na jednym z portali randkowych. 

Co za tym idzie - poznawać potencjalnych kandydatów czy kandydatki i zwiększać swoje szanse na to, że z kimś mu „kliknie”. I bardzo dobrze. Portal randkowy jest dziś takim samym miejscem na poznanie kogoś jak każde inne. A dla niektórych samotnych praktycznie jedyną realną możliwością na zaspokojenie potrzeby miłości i bliskości. 

W tym miejscu pojawia się jednak kolejny kłopot - udręka wyboru. Tylu mężczyzn, tyle kobiet... Z kim się umówić na spotkanie? Z kolei po spotkaniu u wielu osób pojawiają się pytania: a może jest ktoś jeszcze fajniejszy? A może do kogoś innego pasuję bardziej? I tu z pomocą przychodzą wszelkie narzędzia, które mogą ułatwić ci dokonanie wyboru. 

Wiem, że słowo „narzędzie” w sytuacji, gdy mówimy o miłości brzmi fatalnie (oschle i naukowo), ale to po prostu coś, co ułatwi ci dokonanie wstępnej selekcji. Wszyscy ją robimy - czy mamy tego świadomość, czy nie i czy nam się to podoba, czy nie (jak mielibyśmy inaczej dokonywać wyborów?), ale na portalu randkowym z racji braku kontaktu twarzą w twarz (przynajmniej na początku) ta selekcja jest nieco utrudniona.

Właśnie dlatego powstały testy doboru partnerskiego. Test dopasowania Kochaj.pl ma za zadanie pomóc ci „wyszukać” te osoby, które według przyjętych kryteriów w teście powinny najbardziej do ciebie pasować. 

Co znaczy w tym przypadku "pasować?" 

Oznacza to, iż wyselekcjonowane osoby odpowiadają twoim zadeklarowanym oczekiwaniom, w bazowych obszarach są do ciebie podobne, a w niektórych (w których lepsze są drobne różnice, niż podobieństwa) - są wobec ciebie komplementarne. 

Test opisuje ciebie i potencjalnych kandydatów czy kandydatki w ośmiu kategoriach: 

- emocjonalność

- potrzeba bliskości

- orientacja życiowa

- skrupulatność

- poszukiwanie nowych doświadczeń

- potrzeba kontaktów interpersonalnych

- relacje z ludźmi

- styl komunikacji

Co badają poszczególne kategorie?

Emocjonalność:

Dotyczy tego, w jaki sposób dokonujesz ekspresji emocji, na ile je kontrolujesz, jak je okazujesz, czy posiadasz umiejętność odczytywania emocji? Ponieważ lepiej czujemy się wśród osób, które charakteryzują się zbliżonym do nas stopniem i sposobem emocjonalności - dopasowanie emocjonalne może być ważnym predykatorem powodzenia w relacji.

Potrzeba bliskości:

Mówi o tym, na ile masz potrzebę przywiązania do partnera. Różnimy się między sobą w tym zakresie. Dla jednych związek to prawie jedność, dla innych ważna jest pewna doza odrębności i osobności w związku. Podobna wizja związku w tym obszarze jest bardzo istotna, aby nikt nie miał poczucia odrzucenia czy stłamszenia tylko dlatego, że jego wyobrażenie o relacji miłosnej jest odmienne.

Orientacja życiowa:

Dotyczy tego, jak reagujemy na różne sytuacje życiowe. Optymistycznie czy pesymistycznie? W tym obszarze najlepiej sprawdzają się umiarkowane różnice. Skrupulatność - czyli jak podchodzisz do zadań i wyzwań. Jesteś bardziej uporządkowaną czy spontaniczną osobą? Jak ważna jest dla ciebie struktura i porządek? Znaczne różnice w tym zakresie mogą nastręczać parze trudności.

Poszukiwanie nowych doświadczeń:

Mówi o tym, jak reagujemy na nowe, zaskakujące rzeczy. Masz potrzebę wrażeń czy działań rutynowych? Jeśli dla ciebie codzienność to ciąg uporządkowanych, powtarzalnych czynności, a każda zmiana wprowadza zamęt i stres - może być ci trudno stworzyć udany związek z kimś, dla kogo życie to przygoda.

Potrzeba kontaktów interpersonalnych:

Dotyczy twojej potrzeby częstotliwości przebywania z ludźmi i intensywności kontaktów z innymi. Podobieństwo w tym obszarze nie jest konieczne, ale pomocne dla budowania trwałości związku.

Relacje z ludźmi:

Opisuje sposób, w jaki wchodzisz w interakcje z innymi. Jaką przyjmujesz rolę w grupie? Czy lubisz jej przewodzić? Jaki jest twój poziom ugodowości? Jest to obszar, w którym potrzebny stopień podobieństwa jest sprawą indywidualną. Niektórzy lepiej czują się z osobą równie bezkompromisową jak oni, dla innych różnice w tym zakresie nie mają tak dużego znaczenia.

Styl komunikacji:

Odnosi się do preferowanego przez ciebie sposobu komunikowania. Wolisz mówić czy słuchać? Powodzeniu w relacji sprzyja pewien stopień komplementarności w tym zakresie.

Opisy twojego (i potencjalnych kandydatów) sposobu funkcjonowania w wymienionych powyżej obszarach są oczywiście wynikiem odpowiedzi, których udzielisz na zadane pytania. Pytania są różnorodne. Dotyczą Twojego temperamentu, zainteresowań, wartości, priorytetów, potrzeb, oczekiwań, wyobrażeń dotyczących związku itp. 

Część pytań dotyczy ciebie (tego, jaką osobą jesteś, co możesz wnieść do związku).

Część pytań dotyczy potencjalnego partnera (kogo szukasz). 

Są również pytania dotyczące takich danych jak wiek, wykształcenie czy wiara. 

Co ważne - nie na wszystkie pytania musisz udzielać odpowiedzi, jeśli uznasz, że jest to pytanie zbyt intymne. 

Wypełnienie testu zajmuje w przybliżeniu kilkanaście minut. Możesz też go przerwać w trakcie i wrócić do niego w innym dogodnym dla ciebie momencie. 

Na koniec otrzymujesz wynik testu w postaci interpretacji (czyli mówiąc skrótowo - opisu ciebie) oraz zostają przedstawione ci te osoby, które test uznał za najbardziej odpowiadające twoim oczekiwaniom. 

Dalsze kroki będą w tym momencie już po twojej stronie. 

Czy test dopasowania zagwarantuje ci miłość? 

Oczywiście, że nie. Nawet najlepszy. Bo w relacjach nie można mówić o jakichkolwiek gwarancjach, jedynie o dobrych praktykach. Test dopasowania Kochaj.pl jest właśnie tym, co ma ci pomóc zwiększyć swoje szanse na spotkanie z kimś, do kogo ci blisko. 

Ja chciałabym dodać jeszcze jedną istotną dla mnie rzecz. Mianowicie - co uważam za dodatkową, jednak niezmiernie ważną korzyść z wypełnienia testu - zostajesz zmobilizowany/-a do przemyśleń i pogłębiasz wgląd w siebie. 

Pracując z ludźmi zauważyłam, że jedynie część z nas jest świadoma - jaka jest, czego chce, kogo szuka, czego oczekuje. A bez tego trudno jest spełniać swoje marzenia. Jeśli czujemy się samotni i szukamy dla siebie kogoś, kto mógłby stać się dla nas kimś bliskim, dobrze jest wiedzieć, o co nam chodzi. Inaczej działamy po omacku. 

Oczywiście, sama świadomość siebie i swoich potrzeb nie sprawi automatycznie, że kogoś znajdziemy, a potem pokochamy. Jest jednak ważna. Wgląd w siebie i w swoje oczekiwania sprzyja budowaniu satysfakcjonujących relacji. Stąd też korzyść wypełnienia testu dopasowania jest dla mnie podwójna.

Agata Wilska to psycholog, mediator - prowadzi indywidualną pomoc psychologiczną i psychoterapię, grupy wsparcia oraz warsztaty rozwoju osobistego. Jako konsultant współpracuje z kilkoma rozgłośniami w kraju oraz prowadzi własny Magazyn Psychologiczny "Ego Psychologii". Trener w Centrum Rozwoju Holis.

Źródło:

Zobacz także

Test dopasowania Kochaj.pl - jak działa metoda doboru partnerskiego?

Test dopasowania Kochaj.pl - jak działa metoda doboru partnerskiego?

Testy psychologiczne zawsze są nieocenionym źródłem wiedzy o człowieku, jego osobowości czy kompetencjach. Test...
Dopasowanie w związku

Dopasowanie w związku

Wzajemne dopasowanie – co to właściwie znaczy? Czy to oznacza, że jesteśmy do siebie bardzo podobni i takich też...
Czy jesteś gotowy na nowy związek?

Czy jesteś gotowy na nowy związek?

Czy jesteś gotowy na nowy związek?
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące