Czy wybaczyć zdradę?

Czy zdradę w związku można wybaczyć? A jeśli tak, to w jakich okolicznościach? Zdrada to jedna z najczęstszych przyczyn rozstania. Pomimo tego zdarzają się pary, którym udaje się to przetrwać.

Foto: Shutterstock

Zdrada to jeden z najgorszych ciosów, jakie można wymierzyć swojemu partnerowi. Sprawia, że całkowicie utracone zostaje zaufanie w związku. Pojawia się podejrzliwość, niepewność, nadmierna kontrola. Zdradzony partner traci poczucie własnej wartości, czuje się gorszy, poniżony, nieatrakcyjny. Czy z tego dołka da się w ogóle wyjść? Historie niektórych par udowadniają, że tak. Istnieje wiele małżeństw, które po zdradzie zdecydowały się kontynuować wspólne życie i jest ono szczęśliwe. Po czym poznać, że u was może być podobnie i w tym przypadku warto wybaczyć zdradę?

Jednorazowa niepoczytalność

Sporą nadzieję na to, że zdrada w związku była nieprzyjemnym wypadkiem, który już nigdy się nie powtórzy dają odpowiednie okoliczności. Jeśli był to pierwszy raz i miał miejsce pod wpływem alkoholu, na przykład podczas firmowego wyjazdu integracyjnego czy innego rodzaju imprezy, podczas której nikt nie jest trzeźwy, a do tego panuje totalne rozluźnienie obyczajów, można zdradę wybaczyć. To był wielki błąd, który w normalnych okolicznościach mógł się nigdy nie wydarzyć.

Zdrada w afekcie

Niekiedy mówi się, że za każdą zdradą idą jakieś usprawiedliwiające ją okoliczności. Takie tłumaczenie to w większości przypadków wygodny sposób na przerzucenie winy na partnera, jednak czasem zdarza się, że obiektywnie patrząc, naprawdę można znaleźć jakieś usprawiedliwienie dla niewierności. Jeśli od jakiegoś czasu, obojętnie z jakich powodów, odmawiałeś partnerowi seksu, w waszym związku całkowicie przestało się układać i wasze relacje opierały się ostatnio tylko na kłótniach lub nieprzyjemnych wymianach zdań, nie doceniałeś go, umniejszałeś jego zasług lub wręcz poniżałeś, twój partner mógł ulec urokowi chwili. Zdrada stanowiła dla niego ucieczkę przed bolesnym życiem u twojego boku. Oczywiście to nie dawało mu prawa do skoku w bok, ale może stanowić podstawę do tego, by zdradę wybaczyć.

Wyrzuty sumienia

Jeśli twój partner nie został przyłapany na niewierności, tylko sam przyznał się do zdrady, a następnie zaczął przepraszać i błagać o wybaczenie, to również może być przesłanką do tego, by wybaczyć mu zdradę. Oznacza to, że naprawdę mu na tobie zależy, a niewierność była, także w jego oczach, wielkim błędem. W tym przypadku zdrada prawdopodobnie już się nie powtórzy.

Nadal go kochasz

Nawet jeśli twój partner zdradził cię tylko raz, pod wpływem alkoholu, w trudnym dla niego okresie, sam się do tego przyznał i prosi cię o wybaczenie, nadal najważniejsze jest to, co czujesz ty. Czy myślisz, że potrafisz się z tym pogodzić? Czy będziesz w stanie odbudować zaufanie do partnera? Czy jesteś przekonany, że go kochasz i warto zawalczyć o tę relację? "Sklejanie" związku po zdradzie to bardzo trudne zadanie. Podobno o niewierności nigdy się nie zapomina, można co najwyżej przyjąć ją do wiadomości i wybaczyć.

Jeśli zdecydujesz się pozostać ze swoim partnerem, nie możesz używać jego zdrady jako argumentu w kłótniach. Nie możesz też go za nią karać. Wykluczona jest także zdrada odwetowa. Zanim więc wybaczysz niewierność poważnie się zastanów, czy kochasz partnera tak bardzo, że będziesz w stanie zacząć z nim żyć od nowa, jakby to nigdy się nie zdarzyło.

Wciąż czekasz na spotkanie odpowiedniej osoby? Marzysz o miłości od pierwszego wejrzenia?

Chcesz codziennie otrzymywać więcej inspirujących materiałów tworzonych przez ekspertów Kochaj.pl? Dołącz do naszych fanów na Facebooku! 

Źródło:

Zobacz także

Jak pozbierać się po zdradzie?

Jak pozbierać się po zdradzie?

Zdrada to doświadczenie niezwykle bolesne i wyniszczające. Czy prowadzi do rozstania, czy też para próbuje być...
Cytaty o rozstaniu

Cytaty o rozstaniu

Rozstanie to trudny czas dla każdego. Cierpi na tym oboje partnerów, niezależnie od tego, kto doprowadził...
Strefa singla – tego ci zazdroszczą!

Strefa singla – tego ci zazdroszczą!

Jeśli z własnego wyboru lub w wyniku różnych okoliczności nie masz pary, należysz do strefy singla. W strefie...
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące