Jak uratować związek?

Na początku wszystko układało się wspaniale, ale od dłuższego czasu nie możecie się porozumieć. Coraz częściej martwisz się, jak uratować wasz związek i czy to w ogóle jest jeszcze możliwe. Nie poddawaj się, lecz spokojnie zastanów, co możesz jeszcze zrobić dla waszej relacji.

Foto: Shutterstock

Każdy związek ma swoje lepsze i gorsze chwile - nie istnieje para, która żyłaby cały czas w nieustającej harmonii, nieskażonej choćby drobną kłótnią. Problem pojawia się, kiedy te "gorsze chwile" przeważają i stają się codziennością. To sygnał, że należy zacząć działać.

Ustalcie źródło problemu

Uważasz, że między wami nie jest już tak, jak kiedyś i czujesz się z tym źle. Ale czy umiesz powiedzieć, co dokładnie jest nie w porządku i jaka może być tego przyczyna? Pierwszym krokiem do uratowania związku jest ustalenie, na czym polega problem i zlokalizowanie jego źródła.

Wróć wspomnieniami do momentu, w którym - według ciebie - zaczęły się wasze problemy. Może miało to związek z jakimś wydarzeniem, np. zmianą pracy przez partnera albo twoją przeprowadzką do niego? O to samo zapytaj partnera – on/ona może to widzieć inaczej. Skonfrontujcie wasze odczucia.

Zastanówcie się, co możecie zrobić

Niezależnie od tego, jakiej natury są wasze problemy i z czego wynikają, musicie o nich dużo rozmawiać. Jeśli w związku dzieje się źle, to w większości przypadków odczuwają to obie strony - przy czym każda z nich może inaczej definiować problem.

Postawcie na szczerość. Powiedz partnerowi, co według ciebie jest nie w porządku i pozwól, żeby on też przedstawił swój punkt widzenia. Razem zastanówcie się, jak możecie uratować wasz związek. W końcu oboje odpowiadacie za jakość waszej relacji i jesteście w stanie ją wspólnie naprawić.

Najważniejsze są chęci

Koniecznym warunkiem do uratowania związku są chęci ze strony obojga partnerów, by rzeczywiście coś zmienić na lepsze. Jeśli jednej osobie po prostu przestało zależeć, to obojętnie, jak by się nie starał jej partner - sam niczego nie zdziała i związek prędzej czy później i tak się rozpadnie.

Jeżeli oboje naprawdę będziecie chcieli coś zmienić, to wspólnymi siłami na pewno uratujecie wasz związek. Prawdopodobnie nie będzie to łatwe, ani nie przyniesie efektów z dnia na dzień, ale cierpliwość z pewnością się opłaci. Mówi się, że prawdziwa miłość jest w stanie przezwyciężyć każdą przeszkodę.

Jednak pamiętaj - nie warto walczyć o związek w nieskończoność i za wszelką cenę. Bywa, że gdy nie ma czego ratować, partnerzy brną w relację, która od dawna nie daje im satysfakcji. W efekcie tylko pogłębiają konflikt i niezadowolenie. Jeśli więc czujesz, że nic już nie da się zrobić dla waszego związku - ustąp i postaraj się wyciągnąć ze swoich doświadczeń wnioski, które będą pomocne w przyszłości.

Twój związek rozpadł się, ale czujesz, że życie w pojedynkę nie jest dla ciebie? Szukasz partnera, z którym połączą cię wspólne pasje i oczekiwania wobec związku?

Wypełnij test dopasowania partnerskiego w Kochaj.pl i sprawdź, które z tych osób pasują właśnie do ciebie. 

Chcesz codziennie otrzymywać więcej inspirujących materiałów tworzonych przez ekspertów Kochaj.pl? Dołącz do naszych fanów na Facebooku! 

Źródło:

Zobacz także

Czy jesteś gotowy na nowy związek?

Czy jesteś gotowy na nowy związek?

Czy jesteś gotowy na nowy związek?
Związek na zakręcie

Związek na zakręcie

Związek na zakręcie
Czy to dobry moment na nowy związek?

Czy to dobry moment na nowy związek?

Badania* na temat singli jednoznacznie pokazały, że tylko 6 proc. singli aktywnie poszukuje partnera. Co więcej -...
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące