Kłótnia w związku

Kłótnia w związku

Foto: Shutterstock

Trudno jej uniknąć. Kłótnia w związku zdarza się każdej, nawet najbardziej zgodnej parze. Czasami można jej w porę zapobiec, a nawet jeśli się nie uda, należy wyciągnąć odpowiednie wnioski. Oto parę cennych informacji na temat partnerskich konfliktów.

Potrafi pojawić się nagle niczym bomba, albo nadchodzić powoli jak burza, zapowiadana przez odległe grzmoty i błyski. Kłótnia w związku zawsze jest nieprzyjemna. Niekiedy można jej zapobiec, ale czasem bywa po prostu potrzebna.  Najważniejsze, żeby – gdy już się pojawi – nie była bezproduktywna.

Kłótnia w związku: jak do niej nie dopuścić

Są takie dni, gdy nic nie idzie po naszej myśli. Zły humor zmienia spojrzenie na wszystko wokół, a nasze podenerwowanie udziela się otoczeniu. Wystarczy jakiś drobiazg i awantura gotowa. Zły dzień jednego z partnerów staje się przyczyną kłótni w związku.

Takie konflikty często są krótkotrwałe, ale bardzo stresujące oraz zwyczajnie niepotrzebne. Na szczęście można im zapobiegać. Potrzeba tylko trochę opanowania i wyrozumiałości z obu stron. Nawet jeśli kłótnia wisi w powietrzu, jest szansa, żeby przed nią "uciec".

Jeżeli czujesz, że nie radzisz sobie ze złością, albo zły humor zwyczajnie cię przytłacza – powiedz o tym partnerowi. Niech pocieszy, przytuli, a przynajmniej – zrozumie. Jeśli to druga osoba ma "sądny dzień", spróbuj delikatnie dociec, co się dzieje. A gdy nie będzie chciała rozmawiać, po prostu zostaw ją w spokoju. Na pewno wkrótce znów będzie "sobą".

Kłótnia w związku: jak się "dobrze" kłócić

Zdarza się, że poważniejsze napięcia między partnerami po prostu muszą skończyć się kłótnią. To naturalny sposób na rozładowanie atmosfery i wyjaśnienie sobie nieporozumień. Paradoksalnie może okazać się potrzebna dla związku. Dobrze jednak kłócić się "z głową".

Krzyki, obelgi i nawet najdrobniejsze akty przemocy są niedopuszczalne! Takie zachowania świadczą tylko o nas i nigdy nie prowadzą do niczego dobrego. Czym innym jest kłótnia w formie burzliwej rozmowy, podczas której obie ze stron mogą zrzucić to, co im leży na sercu.

Gdy dojdzie do kłótni, staraj się nad sobą panować. Wysłuchaj racji drugiej strony i przedstaw swoje. Jeśli czujesz, że za chwilę powiesz coś niemiłego, wyjdź z pokoju i głęboko odetchnij. Postaraj się uspokoić i dopiero, gdy odzyskasz panowanie nad sobą, wróć do rozmowy z partnerem.

Kłótnia w związku: jak się pogodzić

Mimo najszczerszych chęci, nie zawsze udaje nam się zapanować nad negatywnymi emocjami. Podczas kłótni w związku mogą paść przykre słowa, których wypowiedzenia szybko zaczynamy żałować. Przecież w złości nie jesteśmy sobą. 

Nie ma sensu płakać nad przysłowiowym, rozlanym mlekiem. Zamiast rozpamiętywania, lepiej się po prostu pogodzić. Jeśli uraza jest wciąż silna – trzeba odczekać, aż osłabnie. Próby godzenia się, gdy jeszcze mamy do siebie pretensje, mogą się przerodzić w kolejną kłótnię.

Gdy już upewnisz się, że znów jesteś sobą, po prostu przeproś partnera lub daj mu się przeprosić. Wyjaśnijcie sobie wszystko, tym razem na spokojnie. Przyznajcie się do błędów i wspólnie zastanówcie nad tym, co możecie zrobić, żeby znów było między wami dobrze.

Kłótnia w związku: wyciągnij wnioski

Nie ma nic gorszego, niż kłótnia w związku, z której nic nie wynika, albo która – co gorsza – jest tylko wstępem do głębszego konfliktu. Trzeba się nauczyć wyciągać wnioski płynące z naszych działań i na przyszłość wiedzieć, jak unikać "powtórki".

Gdy już się pogodzicie, zastanów się, co właściwie było przyczyną kłótni. Czy naprawdę zaistniał problem na tyle poważny, że nie można go było rozwiązać na drodze zwyczajnej rozmowy? A może po prostu któreś z was nie zapanowało nad sobą?

Nie jest łatwo radzić sobie ze swoimi emocjami, ale można się tego nauczyć. Ważne, żeby ich nie ignorować. Jeśli coś ci nie odpowiada – powiedz o tym od razu, zamiast chować złość w sobie. Naucz się też odczytywać sygnały, które wysyła ci partner. Współpracując ze sobą, na pewno unikniecie niejednej kłótni w związku!

Źródło:

Zobacz także

Ciągłe kłótnie w związku

Ciągłe kłótnie w związku

Ciągłe kłótnie w związku
Sekret udanego związku

Sekret udanego związku

Sekret udanego związku. Co zrobić, by związek przetrwał wiele lat?
O ranieniu w związku

O ranieniu w związku

Czy warto tkwić w związku, kiedy partner nas rani w myśl zasady "żaden związek nie jest idealny"? Czy jest w ogóle...
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące