Kocham cię - co to znaczy i jak powiedzieć komuś "kocham"?

Jak powiedzieć "kocham cię"

Foto: Shutterstock

Jakie jest znaczenie słowa "kocham"? Kochać to – według słownika PWN - darzyć kogoś uczuciem miłości albo bardzo lubić kogoś, żywić do osoby płci odmiennej gorące uczucie połączone z pożądaniem. Czy właśnie takiej miłości szukasz? Czy chcesz już wkrótce obdarzyć kogoś takim uczuciem i szczerze wypowiedzieć słowa "kocham cię"?

Jak powiedzieć "kocham cię" – to pytanie zadaje sobie wielu zakochanych. Jak powiedzieć komuś o swoim uczuciu w wyjątkowy sposób, w odpowiednim momencie i tak, aby ktoś nie poczuł się onieśmielony czy osaczony?

Wydaje się, że tego typu rozterki miewają tylko młodzi, a jednak część zakochanych uważa, że im człowiek starszy, tym więcej wątpliwości…

Czy mówienie "kocham cię" zarezerwowane jest dla młodych? Absolutnie nie! Miłość nie zna pojęcia "wiek". Uczucie często przychodzi niespodziewanie i na każdym etapie życia. 

Mając już jednak za sobą pewne doświadczenia, niespełnioną miłość, nieudane związki – zastanawiamy się, czy w ogóle powinniśmy do siebie dopuszczać myśl o nowej miłości. A co dopiero myśl o powiedzeniu komuś "kocham cię".

Zanim powiesz "kocham cię", zastanów się, co dla ciebie znaczy kochać. To ważne szczególnie wtedy, gdy planujesz wyznać komuś miłość. Tak naprawdę dla każdego kochaniem jest coś innego. Każdy z nas odczuwa ten stan w innym natężeniu, towarzyszą mu nieco inne emocje czy objawy. Jeśli masz pewność co do swoich uczuć, nie wahaj się, rób to, co podpowiada ci serce. 

Jak powiedzieć "kocham cię" – zacznij od siebie

- Zdaj sobie sprawę z faktu, że jedyną osobą, która towarzyszy ci w każdej sekundzie twojego życia i będzie z tobą do ostatniej jego chwili - jesteś ty sam - pisze Joanna Godecka w felietonie "Pokochać siebie", po czym dodaje.

- Oczywiście, jesteśmy stworzeni do życia w społeczeństwie i potrzebujemy ludzi, by w pełni czuć satysfakcję i przyjemność obcowania z innymi. Jednak akceptacja płynąca z zewnątrz nie powinna całkowicie zastępować samoakceptacji. Wtedy bowiem stajemy się uzależnieni od tego, co inni o nas myślą i mówią. Tracimy swoją wolność i zaufanie do siebie.

Wiele w tym prawdy. Zanim więc obdarzysz kogoś uczuciem i powiesz „kocham cię”, wprowadź do swojego życia kilka zmian. Po pierwsze – naucz się akceptować i kochać siebie.

Tylko jak to zrobić? – zapytasz.

Jeśli ktoś skupiał się zwykle na uczuciach do drugiej osoby (której już w naszym życiu nie ma), a będąc w związku, zapomniał o sobie i własnych potrzebach, ta umiejętność mogła się gdzieś zagubić. 

Warto więc wzmocnić wiarę we własne siły, polubić siebie na nowo. Odzyskanie zaufania do siebie pozwoli ci nabrać zaufania do ludzi i świata. Sprawdź swoje możliwości, rób rzeczy, które lubisz i w których możesz być jeszcze lepsza/lepszy.

Podbudujesz w ten sposób poczucie własnej wartości, a jeśli staniesz kiedyś przed dylematem, jak powiedzieć "kocham", z łatwością znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Najpierw powiedz "kocham" osobie, którą widzisz w lustrze – przyjemne, prawda?

Jak powiedzieć "kocham cię"?

Zastanawiasz się pewnie teraz, jak powiedzieć "kocham cię" i czy to nie za wcześnie?

Gdy obdarzasz kogoś uczuciem, masz ochotę krzyczeć z radości. Chcesz, aby cały świat dowiedział się o tym, jak bardzo kochasz. Ale to nie takie proste. Powstrzymuje cię przecież wiele czynników… 

Po pierwsze – czy on/ona darzy mnie takim samym uczuciem?

Po drugie – czy tak jasne i otwarte postawienie sprawy nie "spłoszy" ukochanej osoby?

Po trzecie – czy on/ona czuje gotowość, by wyznać, że cię kocha?

Po czwarte – czy nie ma lepszych sposobów na wyznanie uczucia, niż powiedzenie wprost "kocham cię"

I po piąte – czy to dobry moment, by powiedzieć "kocham cię"?

Jak więc powiedzieć "kocham cie", by na tym nie stracić? 

Tak naprawdę odpowiedzi na nurtujące cię pytania są banalnie proste. Ważne jest to, co ty czujesz i to, w jaki sposób pragniesz to wyrazić. Jeśli okaże się, że zrobiłaś/zrobiłeś to w niezbyt fortunny sposób – cóż, wyznanie zweryfikuje waszą znajomość i odpowie na pytanie, jak potoczy się dalej ta relacja.

Niezależnie od efektu – zyskasz wiedzę, na jakim etapie się ona znalazła. To cenna lekcja.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu wciąż czujesz opory i nie masz pewności, jak chcesz powiedzieć komuś "kocham" – wiedz, że czasem nie potrzeba żadnych słów, by wyrażać lub okazywać swoją miłość. Ją się po prostu czuje.

A słowa? Te często i tak nie są w stanie wyrazić tego, co naprawdę mamy w sercu...

Chcesz powiedzieć "kocham"? ROZPOCZNIJ TEST DOPASOWANIA i znajdź odpowiednią osobę>>

Źródło:

Zobacz także

Jak powiedzieć "kocham"?

Jak powiedzieć "kocham"?

Jak powiedzieć "kocham" - to pytanie zadaje sobie wielu zakochanych. Jak powiedzieć komuś o swoim uczuciu...
Polskie dziewczyny - kocha je cały świat

Polskie dziewczyny - kocha je cały świat

Polskie dziewczyny - kocha je cały świat
7 powodów, dlaczego warto wybrać Kochaj.pl

7 powodów, dlaczego warto wybrać Kochaj.pl

7 powodów, dlaczego warto wybrać Kochaj.pl
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące