Kocham go na zabój

Nawet najlepsza relacja partnerska może zostać zniszczona przez toksyczne zasady w związku. Dlatego warto przyjrzeć się, jakie postawy i zachowania powinny budzić twoją czujność - po to, aby reagować wtedy, kiedy to możliwe lub już niestety konieczne.

Foto: Shutterstock

Podejrzliwość partnera, czyli brak zaufania w związku

- Gdzie byłeś dziś tak długo po pracy?

- Z kim tak ciągle esemesujesz?

- Dlaczego twój szef tak często dzwoni do ciebie późnym wieczorem?

Te pytania mogą być oznaką troski lub zainteresowania. Jeśli jednak masz poczucie, że twój partner zadaje je na tyle często, że aż czujesz się przesłuchiwana, to może być to oznaka braku zaufania do ciebie.

Zaufanie do partnera jest kluczową cechą dobrze funkcjonującego związku. Jeśli twój partner nie ma do ciebie zaufania i jednocześnie ty jesteś wobec niego uczciwa, to czas na to, abyście zaczęli rozmawiać o zasadach, które definiują wasz związek.

Zazdrość o przyjaciół, znajomych, obce osoby

- Twoje przyjaciółki mają na ciebie zły wpływ. Nie powinnaś się z nimi spotykać!

- Twój kolega z działu ciągle się do ciebie uśmiecha

- Przecież ty flirtujesz z tym barmanem!

Jeśli twój partner jest podejrzliwy, doszukuje się twoich ukrytych złych intencji i motywów w twoim zachowaniu, to kolejny sygnał, że zasady waszego związku nie bazują na zaufaniu i partnerstwie. Zazdrość o przyjaciółki, kolegów z pracy, a nawet obce osoby, powinna zmotywować Cię do reagowania.

Dojrzały związek budowany jest na szacunku wobec partnera, zaufaniu i otwartości w komunikowaniu swoich potrzeb. Jeśli twój partner przekracza te granice – reaguj. Rozmawiaj, a jeśli to nie przynosi efektów, poszukaj pomocy u fachowców.

Obwinianie o wszystko jednej ze stron

- To twoja wina!

- Zrobiłam to, bo mnie do tego zmusiłeś

- Przez ciebie tak zareagowałem

To oznacza budowanie poczucia winy przez partnera, że ty odpowiadasz za wszystkie problemy w waszym związku, a twój partner nie ma sobie nic do zarzucenia. Najczęściej jest tak, że trudne sytuacje w relacji to proces, w którym biorą udział obie strony. Dlatego budowanie w tobie poczucia winy za wszystko, co was dotyczy, to forma manipulacji ze strony partnera.

Pomyśl, na ile wasza relacja jest dojrzała? Skoro twój partner zrzuca odpowiedzialność na ciebie i sam nie poczuwa się do pracy nad waszymi wspólnymi problemami, to kolejny sygnał, że nie dzieje się dobrze. Rozmawiaj z nim o tym, a jeśli nie możesz znaleźć rozwiązania sama, szukaj wsparcia u specjalistów i ważnych dla ciebie osób.

Kontrola Twojego czasu i brak niezależności w związku

- Dziś nie pójdziesz na kawę z koleżankami, to strata czasu

- Zapomnij o tym kursie, to nie dla ciebie

- Niedziela u twojej matki? – beze mnie

Jeśli twój partner nie uwzględnia twoich potrzeb i jednostronnie decyduje, co i jak masz robić, to jeden z kluczowych objawów przemocy w relacji. Przemocy rozumianej jako przemoc psychiczna, mająca na celu zdominowanie partnera i pełne podporządkowanie go jednej ze stron. To nie jest relacja partnerska. Reaguj, ponieważ jest tylko kwestią czasu narastanie tej presji i przesuwanie granicy, gdzie jeszcze można kontrolować twoje życie.

Jeśli chcesz, aby twój związek był dla ciebie bezpiecznym schronieniem i relacją, w której czujesz się swobodnie, to pamiętaj, że masz prawo do niezależności i wyboru. Gdy jesteś go pozbawiana, to nie można myśleć o trwałej relacji.

Pamiętaj, że od ciebie zależy, na jakich zasadach budujesz swój związek. Jeśli masz poczucie, że nie ma w nim miejsca na twoją niezależność, potrzeby, a twój partner ci nie ufa, jest podejrzliwy i kontroluje twoje życie, to przepis na toksyczną więź jest niemal pewny.

Reaguj, rozmawiaj, nie zostawiaj trudnych tematów, szukaj wsparcia w partnerze, bliskich ci osobach, a jeśli to wszystko nie pomaga, to zwróć się o pomoc do specjalisty – psychologa lub terapeuty.

Autor: Robert Milczarek

Psycholog biznesu, trener i coach. Prowadzi warsztaty i coaching indywidualny w zakresie: wykorzystania nowoczesnej psychologii, wpływu społecznego w sprzedaży, zarządzaniu zespołami, intermentoringu, komunikacji, asertywności, negocjacjach, motywacji, zarządzania konfliktem, typologii osobowości w biznesie i relacjach.

Źródło:

Zobacz także

Kocham ją na zabój - toksyczny partner

Kocham ją na zabój - toksyczny partner

Nawet najlepsza relacja partnerska może zostać zniszczona przez toksyczne zasady w związku. Dlatego warto przyjrzeć...
Psychozabawa: jakie wartości, mające wpływ na trwałość związku, wyznajesz?

Psychozabawa: jakie wartości, mające wpływ na trwałość związku, wyznajesz?

Nasze podejście do życia wpływa na to, jak budujemy relacje z innymi ludźmi. Nasze podejście jest wypadkową...
Ty i partner twojej przyjaciółki

Ty i partner twojej przyjaciółki

Gdy twoją przyjaciółkę rzuci chłopak, płaczesz razem z nią i starasz się unikać trudnych dla niej tematów?...
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące