Miłość od pierwszego wejrzenia

Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia?

Foto: Shutterstock

"Jaka to oszczędność czasu - zakochać się od pierwszego wejrzenia" – napisał kiedyś Julian Tuwim. Czy można jednak wierzyć, że prawdziwe uczucie od pierwszego spojrzenia sobie w oczy naprawdę istnieje? Czy fakt, że nasze serce bije jak oszalałe, krew w żyłach płynie prędzej, a nam brakuje tchu - nie oznacza, że przytrafiło nam się zwyczajne, acz miłe, zauroczenie? 

Oto, jak o miłości od pierwszego wejrzenia opowiadają pary, które poznały się w portalu randkowym:

Dzięki Sympatii doszło do spotkania 12 sierpnia 2009 r. Wystarczyło jedno spojrzenie, a trzy miesiące później wzięliśmy ślub cywilny - było to dziesiątego listopada 2009. W sierpniu 2010 będzie nasz ślub kościelny. I jesteśmy szczęśliwi. Aneta (zobacz historię Anety)

Myślałam, że nigdy mnie już takie coś nie spotka, że miłość od pierwszego wejrzenia nie istnieje, ale kiedy po miesiącu długich rozmów poprzez komunikator  pierwszy raz spotkaliśmy się na żywo, poczułam że to właśnie to uczucie. Nie mogłam uwierzyć, że spotkało mnie takie szczęście i że on to odwzajemniał... Agata

Jesteśmy szalenie w sobie zakochani i niech ten stan zostanie do końca życia. Wszystkim, którzy nie wierzą w miłość od pierwszego wejrzenia, mogę powiedzieć, że taka istnieje i właśnie nas spotkała. I że warto szukać swoich drugich połówek, bo one na pewno gdzieś są tylko trzeba chcieć je odnaleźć. Ela

Widząc jego zdjęcie, sparaliżowało mnie - miłość od pierwszego wejrzenia (zwłaszcza w zdjęcie) wydawała mi się abstrakcją na potrzeby filmu romantycznego... A jednak to się zdarza! Paulina

Czytając powyższe historie, można wierzyć, że osoby te rzeczywiście spotkało prawdziwe uczucie od pierwszego wejrzenia. Co więcej ich związki i miłość trwają do dziś - a więc pierwsze wrażenie nie okazało się w tym przypadku pomyłką.

Miłość od pierwszego wejrzenia - co na to psychologia?

Badania CBOS wykazały, że ponad 60 proc. Polaków wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia. Polacy okazują się więc prawdziwymi romantykami. A co na to eksperci?

Amerykańscy naukowcy uważają, że wystarczy zaledwie od 0,2 do 30 sekund, by stwierdzić, że ktoś może być naszym potencjalnym partnerem. Co ciekawe, szybciej, niż kobiety, zakochują się mężczyźni! Wpływ na to ma oczywiście atrakcyjność, a tzw. Dominującym składnikiem – namiętność.

Tak naprawdę wszystko dzieje się w naszym mózgu – chemiczne reakcje i biologiczne zmiany w naszym organizmie dają nam znać, że dzieje się coś wyjątkowego. To właśnie w takich momentach czujemy, że nasze serce bije jak oszalałe, dostajemy skrzydeł, a w brzuchu latają nam motyle. 

Stephanie Ortigue z Uniwersytetu w Syracuse w stanie Nowy Jork podczas badań z rezonansem magnetycznym odkryła, że podczas tych reakcji w naszym organizmie współpracuje ze sobą aż 12 obszarów mózgu. Mózg uwalnia w tym czasie takie hormony jak dopamina (hormon szczęścia), oksytocyna (hormon przytulania), wazopresyna (odpowiada za przywiązanie i bliskość) czy adrenalina (odpowiada za przyspieszone bicie serca). To właśnie uwolnienie tych hormonów wywołuje tzw. uczucie miłości.

Teoria ta rzuca nieco inne światło na miłość od pierwszego wejrzenia, lecz nie zmienia faktu, że osoby "trafione strzałą Amora" kochają z wzajemnością, a w przyszłości tworzą szczęśliwe związki.

____________________________________________________________________________________________________

Chcesz przeżyć miłość od pierwszego wejrzenia? 

Sprawdź, z kim masz szansę stworzyć udany związek, wypełniając darmowy test dopasowania.

Dasz sobie szansę na prawdziwe szczęście?

ROZPOCZNIJ TEST>>>

 

Źródło:

Zobacz także

Dlaczego właśnie on cię pociąga?

Dlaczego właśnie on cię pociąga?

Wydaje wam się, że miłość od pierwszego wejrzenia to przypadek? W żadnym razie. To jeden z najbardziej...
Życie z Piotrusiem Panem

Życie z Piotrusiem Panem

Eliza jest z Filipem od dwóch lat. „To była miłość od pierwszego wejrzenia” – mówi Eliza. Opowiada o oszałamiających...
Trzy etapy zakochania, czyli droga do prawdziwej miłości

Trzy etapy zakochania, czyli droga do prawdziwej miłości

Trzy etapy zakochania - pisze o nich wielu ekspertów. Naukowcy do dziś badają, co dzieje się z człowiekiem, gdy...
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące