Nowoczesny domek dla singla. Wiemy, dla kogo został zaprojektowany!

Ma zaledwie 40 mkw., czyli mniej więcej tyle, co standardowe mieszkanie w bloku, z jednym pokojem, kuchnią i łazienką. Nie jest to jednak zwykłe mieszkanie! Nietypowy piętrowy domek został zaprojektowany specjalnie dla singla. Co jakiś czas jest o nim głośno w sieci. Portal Kochaj.pl dowiedział się, dla kogo konkretnie został zaprojektowany.

Foto: Tomasz Zakrzewski

Autor: Sylwia Stodulska-Jurczyk

  • Założeniem projektu była przestrzeń mieszkalna dla jednej osoby, ale udało się w niej zmieścić nawet garaż i taras
  • Pomysł na dom ma swoich przeciwników: "nadawałby się na przystanek autobusowy albo pakamerę na budowie"
  • Według autora projektu współczesne domy są nadęte, a ten ma być przestrzenią<strong> </strong>do przeżywania chwil, a nie cieszenia się rzeczami

Nie jest to projekt czysto pokazowy! Ten piękny domek stoi na jednym z osiedli w Krakowie i ma swojego mieszkańca. A gdy mieszkaniec ów wyjeżdża, domek pełni zaszczytną rolę domku gościnnego. Projekt nie jest też "wymysłem" architekta, bowiem w czasie, gdy projekt powstawał, jego autor sam był singlem. Potrzeby osoby żyjącej w pojedynkę znał więc z autopsji.

Kto mieszka w tym niezwykłym miejscu i skąd pomysł na realizację domu na tak niewielkiej powierzchni?

Jak wygląda dom dla singla?

Dom ma 40 metrów kwadratowych powierzchni. Jego założeniem było zaprojektowanie przestrzeni mieszkalnej dla jednej osoby. Konieczne było też wygospodarowanie miejsca na garaż, który ma 22 mkw., a dzięki temu - oprócz samochodu - właściciel swobodnie schowa w nim także narty czy rower.

Właśnie z powodu garażu część mieszkalna niejako „unosi się” łukowato ku górze, a tuż nad nim znajduje się jasna, praktyczna sypialnia. Nie znajdziemy tu trzymetrowej garderoby, ale jest kilka szafek i schowków, w których jedna osoba spokojnie pomieści wszystkie niezbędne rzeczy.

Część mieszkalna obłożona jest bardzo trwałą, czarną blachą tytanowo-cynkową. Na dole znajdziemy salon z dużym oknem, optycznie zwiększającym pomieszczenie, aneksem kuchennym, designerską czerwoną lodówką, stołem czy wygodnymi fotelami. W ciepłe dni salon dodatkowo wydłuża się dzięki sporemu, 16-metrowemu tarasowi (wspartemu na małych kolumnach), który jest na równym poziomie z tym pomieszczeniem.

Skąd pomysł na zagospodarowanie tak maleńkiej przestrzeni dla singla?

Budowanie domów kojarzymy raczej z dużym metrażem. Ale to miał być domek tylko dla jednej osoby, dokładnie dla ogrodnika, który miał w nim zamieszkać i opiekować się ogrodem właścicieli. Dom został więc zaprojektowany tak, aby było ładnie, wygodnie i praktycznie. Skąd architekt Tadeusz Lemański, miał pewność, że taki właśnie dom projektuje? W końcu jako singiel doskonale wiedział, czego do wygodnego funkcjonowania potrzeba mężczyźnie żyjącemu w pojedynkę.

Ogrodnik w domku docelowo jednak nie zamieszkał. Zamieszkał za to syn właścicieli - student architektury, który do dziś świetnie odnajduje się i korzysta z tej praktycznej przestrzeni.

"Brzydota, brak wentylacji, dzielenie mieszkania ze śmierdzącym samochodem, koszmarne schody. Nadawałby się na przystanek autobusowy albo pakamerę na budowie". To jeden z komentarzy przeciwników tego typu projektów, który zapewne nie poznał historii i przeznaczenia tego designerskiego projektu.

- Tak, jest trochę oderwany od oczekiwań, jakie mają - powiedzmy - wszyscy. Współczesne domy są nadęte - piwniczki, garaże, wiatrołapy, cztery łazienki - a to wszystko jest zupełnie bez sensu. Tu mamy bardziej przestrzeń do przeżywania chwil niż cieszenia się rzeczami - mówi dla Kochaj.pl Tadeusz Lemański, który zaprojektował dom i dodaje:

- Spora część naszego społeczeństwa mieszka w starych pokomunistycznych blokach, gdzie szansa na wyprowadzkę czy zamieszkanie w warunkach światowych jest właściwie żadna. Nie ma też żadnej popularnej lektury architektonicznej, na podstawie której można by sobie wyrobić własne zdanie, bo najpopularniejsze są katalogi z kiosków i pokazywanie w telewizji domów celebrytów. Ostatnim hitem jest, np. rezydencja Beaty Kozidrak albo detektywa Rutkowskiego. To jest dalekie od takich prostych, skromnych wzorców. To przerost formy nad treścią. Bez duszy.

Czy popularność takich pomysłów będzie rosła wśród singli? Jak twierdzi architekt, wszystko się powoli zmienia i jest coraz większe zapotrzebowanie na tego typu projekty - skrojone pod konkretnego klienta. - Garsonka szyta na miarę zawsze będzie dobra, a taka ze sklepu - zawsze będzie trochę za duża albo trochę za mała - porównuje architekt.

Ile kosztuje dom dla singla?

Dom, który widzimy na zdjęciach, to jeden z droższych projektów głównie za sprawą wykorzystanych do jego budowy materiałów (np. bardzo wytrzymała, tytanowa blacha). Lemański zaznacza jednak, że mając dużo niższy budżet można stworzyć równie ciekawy, piękny i praktyczny projekt. Wszystko więc zależy od naszych potrzeb i wyobraźni architekta…

Lemański swoim projektem pokazał, że na zaledwie 40 mkw można stworzyć funkcjonalną i nowoczesną przestrzeń, w której będzie się wygodnie żyło jednej osobie. Stowarzyszanie Architektów Polskich wyłoniło ten właśnie projekt jako jedną z dziesięciu najlepszych realizacji reprezentujących Polskę podczas jednej z wystaw V4 Family Houses - domy jednorodzinne w Krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Kto może mieć taki dom?

Dom dla singla został zaprojektowany na konkretne zamówienie i na potrzeby konkretnej osoby. Nie znajdziemy go więc w katalogach i nie zamówimy jako "gotowca". Tego typu projekty realizowane są pod indywidualne potrzeby osoby, która zapragnie mieszkać w tego typu domku. Wszystko zależy więc od potrzeb i zasobności portfela zamawiającego...

Według statystyk GUS w Polsce single stanowią 26 proc. całego dorosłego społeczeństwa. Procentowy udział osób deklarujących życie w pojedynkę wciąż rośnie, a prawidłowość ta dotyczy głównie osób po 30. roku życia. Wraz ze wzrostem populacji singli rośnie też ich świadomość i chęć realizacji indywidualnych potrzeb. Czas pokaże, czy jedną z nich będzie w przyszłości nowoczesny, charakterystyczny domek zaprojektowany specjalnie dla singla.

Tadeusz Lemański - zaprojektował domek dla singla
Tadeusz Lemański - zaprojektował domek dla singla

Część salonu, czyli aneks kuchenny

Taras widoczny przez duże okno w salonie

Schody prowadzące do sypialni na piętrze

Prosta i funkcjonalna sypialnia

Garaż i widoczna nad nim sypialnia

Źródło:
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące