Przyjaźń damsko-męska. Czy istnieje?

Przyjaźń damsko-męska

Foto: Shutterstock

Czy istnieje coś takiego jak przyjaźń damsko-męska? Uwielbiasz spędzać z nim czas, możecie rozmawiać dniem i nocą i zawsze możesz na niego liczyć. Znajomi zwracają uwagę, że bylibyście świetną parą. Ale ty odpowiadasz: "to tylko przyjaciel".

Wiele osób uważa, że między kobietą a mężczyzną może istnieć albo uczucie, albo tylko koleżeństwo. Przyjaźń damsko-męska? Mówi się, że zwykle jest skazana na niepowodzenie. Czy tak to rzeczywiście wygląda?

Najlepszy przyjaciel

Wyobraźmy sobie taką sytuację: dziewczyna i chłopak poznają się i stwierdzają, że świetnie się dogadują. Zaczynają spędzać razem dużo czasu, mają wspólne zainteresowania i dużo tematów do rozmowy. Ich znajomość zaczyna przeradzać się w coś więcej - nazywają to "przyjaźnią damsko-męską".

Mija czas, ona i on są niemal nierozłączni. Znają wszystkie swoje tajemnice, zwierzają się sobie z najbardziej osobistych rzeczy. Mogą liczyć na siebie w każdej sytuacji. Znajomi pytają, dlaczego nie są jeszcze razem. Odpowiadają, że są tylko "przyjaciółmi".

Któregoś dnia ona poznaje innego chłopaka, w którym się zakochuje. Opowiada o tym swojemu "przyjacielowi". Ale on, zamiast cieszyć się jej szczęściem, reaguje obrazą, smutkiem albo unika tematu. Nagle robi się niezręcznie i niedługo później "przyjaźń" się kończy.

Na czym polega problem z przyjaźnią damsko-męską

Dla wielu z was powyższa historia prawdopodobnie brzmi znajomo, a niektórzy być może sami ją przeżyli. To niestety częsty schemat przyjaźni damsko-męskiej, która jest trudnym i budzącym wiele wątpliwości tematem.

Istnieje teoria, że relacje kobiety i mężczyzny heteroseksualnych opierają się na dynamice seksualnej. Chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to instynktownie oceniamy każdego przedstawiciela płci przeciwnej pod kątem jego atrakcyjności jako potencjalnego partnera.

Przyjaźń damsko-męska zakłada utrzymywanie bliskich stosunków przy jednoczesnym odrzuceniu takich uczuć, jak miłość i pożądanie. W naszej kulturze nie jest związana z seksem. W praktyce często okazuje się to poważnym problemem - zwykle jedna ze stron prędzej, czy później pragnie "czegoś więcej".

Przyjaźń damsko-męska - jednak istnieje?

Niezależnie od prawdziwości powyższej teorii istnieje wiele osób, które uważają, że przyjaźń damsko-męska istnieje i oni są na to żywym dowodem. Rzeczywiście, zdarza się, że kobieta i mężczyzna utworzą więź pozbawioną podtekstów. Często dotyczy to jednak dawnych par, których uczucie wygasło, albo relacji, w których jedna osoba jest hetero, a druga homoseksualna.

Przyjaźń damsko-męska z pewnością istnieje też jako uczucie towarzyszące miłości - jego swoistą podstawę. Jednak samodzielne funkcjonowanie takiego układu w wielu przypadkach okazuje się być z góry skazane na niepowodzenie.

Podsumowując, przyjaźń damsko-męska rozumiana jako pewien etap relacji, która po pewnym czasie przekształca się w związek z pewnością istnieje. Problem pojawia się w momencie, gdy jedno z dwojga przyjaciół zaczyna czuć coś więcej i nie może liczyć na wzajemność. W takim przypadku przeważnie dochodzi do zakończenia znajomości.

Źródło:

Zobacz także

Czy istnieje przyjaźń między kobietą a mężczyzną?

Czy istnieje przyjaźń między kobietą a mężczyzną?

Odwieczne pytanie: czy miłość damsko - męska jest możliwa? Absolutnie, wręcz jest pożądana, jeśli myślimy...
Toksyczna przyjaźń

Toksyczna przyjaźń

Toksyczna przyjaźń
Przyjaźń to za mało

Przyjaźń to za mało

Przyjaźń to za mało
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące