Szukam męża

"Szukam męża" – dawniej to stwierdzenie padało z ust młodych dziewczyn, które planowały założyć rodzinę przed 25 rokiem życia. Dziś częściej słyszymy je z ust trzydziestolatek, czyli współczesnych "starych panien".

Foto: Shutterstock

"Szukam męża" – dawniej to stwierdzenie padało z ust młodych dziewczyn, które planowały założyć rodzinę przed 25 rokiem życia. Dziś częściej słyszymy je z ust trzydziestolatek, czyli współczesnych "starych panien".

Szukam męża, bo tak wypada

Polska kobieta dobiegająca do trzydziestki staje się w świadomości społecznej (zwłaszcza, jeśli mieszka na wsi lub w niewielkiej miejscowości) "starą panną". Jest, bardziej lub mniej otwarcie, wytykana palcem przez członków rodziny czy sąsiadów. Nawet jeśli sama z siebie nie odczuwa wewnętrznego przymusu, by zacząć szukać męża, otoczenie zwykle skutecznie ją do tego zmusza. Wiele trzydziestoletnich singielek przyznaje, że spotykają się z nieprzyjemnymi komentarzami na swój temat. Słyszą, że już najwyższa pora poszukać sobie męża, że wiecznie młode nie będą, ale też, że są same z własnej winy – bo albo mają zbyt wielkie wymagania, albo paskudny charakter.

Szukam męża, bo chcę mieć dziecko

Drugą grupą trzydziestoletnich singielek poszukujących męża są kobiety, które bez mężczyzny może jeszcze jakoś by sobie poradziły i nie znajduje się on na liście priorytetów, ale "zegar tyka". Gdy w grę wchodzi wyostrzony instynkt macierzyński, uciekający czas i strach przed niepłodnością, kobietom naprawdę zaczyna się spieszyć.

Patrząc na rówieśnice, które na portalach społecznościowych dumnie prezentują często nie jedno, a kilkoro dzieci, samotne trzydziestolatki zaczynają odczuwać presję. Podobnie ma się sprawa w sytuacji, gdy okazuje się, że istnieją zdrowotne wskazania do szybkiego zajścia w ciążę, bo za kilka lat może to już być niemożliwe.

Szukam męża numer 2

Wśród trzydziestolatek, które intensywnie poszukują kandydata na męża, znajdują się również kobiety "po przejściach". Takie, które jeszcze jako panny zaszły w ciążę, a ojciec dziecka nie chciał się z nimi związać na stałe lub których związek się rozpadł. W tej grupie znajdują się też mężatki po rozwodzie – z dziećmi lub bez. Takie kobiety szukają męża, by załatać dziurę w swoim życiu. Chcą znaleźć ojca dla swoich dzieci i stworzyć nową, szczęśliwą rodzinę. Dla nich te poszukiwania są trudniejsze niż dla pozostałych samotnych trzydziestolatek: "kobieta z dzieckiem" i "rozwódka" to hasła, które dość skutecznie zniechęcają szukających miłości panów po trzydziestce.

Odpowiadają za to nie tylko własne preferencje i wygoda, ale też normy społeczne i niechęć rodziny do "przechodzonych" pań. Zdarza się, że nawet jeśli jakiś mężczyzna na poważnie myśli o związku z panną z dzieckiem lub rozwódką, zostaje skutecznie powstrzymany przez swoją najbliższą rodzinę lub otoczenie.

Źródło:

Zobacz także

Szukam męża - czy znajdę go w portalu z testem dopasowania?

Szukam męża - czy znajdę go w portalu z testem dopasowania?

"Szukam męża" – piszesz w swoim profilu na portalu randkowym. Czujesz, że to jest ta chwila. Nie chcesz już więcej...
Szukam partnera - jak znaleźć mężczyznę na dobre i na złe?

Szukam partnera - jak znaleźć mężczyznę na dobre i na złe?

"Szukam partnera" – masz czasem wrażenie, że można to wyczytać z twoich oczu? Od jakiegoś czasu jesteś sama...
Szukam kobiety

Szukam kobiety

Szukam kobiety
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące