Test dopasowania Kochaj.pl - jak działa metoda doboru partnerskiego?

Testy psychologiczne zawsze są nieocenionym źródłem wiedzy o człowieku, jego osobowości czy kompetencjach. Test dopasowania, o którym chcemy ci dziś opowiedzieć, pomoże ci nie tylko odkryć siebie, ale także znaleźć osobę, z którą masz szansę stworzyć trwały związek.

Foto: Shutterstock

Czym jest test dopasowania Kochaj.pl?

Certyfikowany Test Dopasowania został opracowany przez profesjonalistów - polskich psychologów. W jego walidacji brał udział m.in. zespół doświadczonych ekspertów z Centrum Rozwoju HOLIS. Jest w pełni dostosowany do potrzeb i oczekiwań osób, które w sposób świadomy chcą rozpocząć poszukiwania życiowego partnera.

Test dopasowania Kochaj.pl to również doskonałe narzędzie służące do poznania samego siebie oraz zrozumienia, z jaką osobą stworzymy zgrany duet. 

Test składa się z czterdziestu pytań (odpowiedź na nie zajmie nam ok. 20 minut).

Pytania są przydzielone do ośmiu kategorii, które skrupulatnie badają:

1. Naszą emocjonalność

2. Naszą potrzebę bliskości

3. Naszą skrupulatność

4. Poszukiwanie nowych doświadczeń

5. Naszą potrzebę kontaktów interpersonalnych

6. Nasz styl komunikacji

7. Naszą orientację życiową

8. Nasze relacje z ludźmi

Co badają poszczególne kategorie w teście? Jakich pytań możemy się spodziewać?

Każdej z kategorii przypisanych jest dokładnie pięć pytań. Odpowiedź na każde z nich pozwoli stwierdzić, jaki jesteś i kto do ciebie pasuje. Uwaga! Tutaj nie ma dobrych lub złych odpowiedzi. Ważne, aby odpowiadać szczerze. 

Nasze szczere odpowiedzi to podstawa i gwarancja jak najlepszego dopasowania do ciebie osób, z którymi będzie ci "po drodze". 

Nie chodzi o to, aby wynik testu był jak najbardziej zbliżony do wyniku potencjalnego partnera. Niektóre z kategorii dopasują was na zasadzie podobieństw, niektóre na zasadzie uzupełniania się. Mówiąc krótko, chodzi o "dobry bilans", a więc zrównoważenie pewnych cech osobowości, które wpływają na jakość związku.

Co konkretnie zbada test i jak wpłynie to na wyniki naszych dopasowań?

1. Emocjonalność 

Pytania dotyczące emocjonalności sprawdzą, czy w twoim życiu nie brakuje silnych emocji. Czy kiedy czujesz radość, promieniejesz i emanujesz szczęściem? Czy z twojej twarzy można wyczytać, kiedy się gniewasz? Czy może wręcz odwrotnie - swoich emocji strzeżesz bardzo pilnie i nawet bliskim ci osobom trudno odczytać, co czujesz w danym momencie?

Twoje szczere odpowiedzi są bardzo ważne. W związku dopasowanie emocjonalne jest niezwykle istotne. Ułatwia komunikację i zrozumienie potrzeb partnera. Dzięki twoim odpowiedziom będziemy mogli podpowiedzieć, jaką masz szansę znaleźć nić porozumienia na tej płaszczyźnie.

Przykładowo - jeśli łączy was podobny sposób okazywania emocji, a więc na przykład oboje należycie do osób zrównoważonych i przeważnie nie macie problemów z utrzymaniem nerwów na wodzy, a jednocześnie potraficie rozmawiać o uczuciach, umiecie nazwać i wyrazić swoje pragnienia i oczekiwania pod adresem partnera - macie duże szanse na stworzenie szczerej i trwałej relacji. 

Jeśli natomiast ty strzeżesz swoich emocji i wyrażasz je niechętnie, podczas gdy twój potencjalny partner to twoje całkowite przeciwieństwo: żyje według zasady "co w sercu, to na języku" - w kwestii okazywania emocji trudno będzie wam zgrać swoje potrzeby. On może uznać cię za osobę zimną i zbyt zamkniętą w sobie, ty z kolei zobaczysz w nim choleryka, który zamęcza innych swoimi nastrojami. Taki związek może być prawdziwym wyzwaniem.

2. Potrzeba bliskości

Jedni nie widzą świata poza swoją drugą połówką i nie opuszczają jej ani na krok, inni potrzebują więcej swobody. W tej kwestii warto zachować równowagę i odpowiednie proporcje. Szczególnie w związku. Dlaczego test bada potrzebę bliskości?

Przykładowo, jeśli zarówno dla ciebie, jak i dla twojego potencjalnego partnera, związek oznacza pełne zespolenie, chcecie spędzać z ukochaną osobą każdą wolną chwilę, dzielić zainteresowania, snuć wspólne plany - dowiecie się, że macie szansę stworzyć harmonijny duet, pełen bliskości i ciepła. 

Jeśli z kolei oboje jesteście indywidualistami, którzy w życiu cenią samodzielność i nie czują się komfortowo, gdy partner zbyt wiele zmienia w ich życiu - z pewnością dacie sobie dużo tolerancji i wolności, nie będzie też między wami zazdrości ani rywalizacji

Aby w tej kategorii partnerzy odnaleźli pełną harmonię, najlepiej, aby ich potrzeby były do siebie zbliżone.

3. Skrupulatność

Skrupulatność oznacza to, w jaki sposób podchodzimy do wyzwań i zadań każdego dnia. Każdy z nas robi to w nieco inny sposób - uporządkowany, a więc np. z notesem, z dokładnym planem działania, lub np. spontaniczny - idąc na żywioł. Podobieństwo w tej kwestii jest bardzo wskazane - szczególnie w związku. 

Jeśli oboje jesteście bardzo skrupulatni i świetnie zorganizowani - i tego samego oczekujecie od innych - szybko przypadniecie sobie do gustu. Dwie dobrze zorganizowane osoby mogą stworzyć pełen porządku i organizacji związek, pamiętając tylko, że nie wszystko w życiu da się zaplanować, a luz i spontaniczność sprzyja uczuciom. 

Jeśli oboje okażecie się parą niebieskich ptaków - od życia oczekujecie mocnych wrażeń, spontaniczności i ciągłych zmian, wasz związek może się okazać świetną zabawą, festiwalem szalonych pomysłów i wolności, ale odpowiedzialne decyzje i dalekosiężne plany nie będą mocną stroną takiej relacji. Ale przecież nie o to wam chodzi, prawda?

4. Poszukiwanie nowych doświadczeń

Niektórzy mają dużą potrzebę wrażeń, chętnie podejmują ryzyko, chcąc urozmaicić sobie codzienność. Inni lubią, kiedy wszystko odbywa się w dobrze im znany sposób, według ustalonego planu. Odpowiedź na pięć pytań dotyczących nowych doświadczeń, pozwoli nam określić, czy również na tym polu znajdziecie płaszczyznę porozumienia. W jaki sposób?

Wyobraź sobie, że jesteś niestrudzonym poszukiwaczem wrażeń. Uwielbiasz wszystko, co nowe, ryzykowne i szalone. Nie znosisz nudy i rutyny, a dzień, w którym nie wydarzyło się nic emocjonującego, uważasz za dzień stracony. Jeśli i twój potencjalny partner ma podobnie - bingo! Razem wam będzie bardzo dobrze.

Jeśli jednak ty kochasz ryzyko, jesteś nieobliczalnym poszukiwaczem przygód, pełnym pasji i apetytu na życie, a twój partner wręcz przeciwnie - nie znosi nagłych zmian i sytuacji, w których coś dzieje się niezgodnie z ustalonym planem - taki związek może nie należeć do najłatwiejszych. 

5. Potrzeba kontaktów interpersonalnych

Niektórych wszędzie pełno, inni wolą zaszyć się w swoich czterech ścianach. Zastanawiasz się zapewne, czy warto wiązać się z partnerem, który ma bardzo zbliżoną potrzebę kontaktów z innymi. 

Jeśli dla każdego z was samotny wieczór to najgorsza tortura, oboje kochacie spotkania towarzyskie, a bycie wśród ludzi to dla was kwintesencja życia - gdy zdecydujecie się razem zamieszkać, macie szansę stworzyć otwarty, tętniący pozytywną energią dom.

Jeśli dodatkowo połączycie wasze kręgi towarzyskie - będziecie w swoim żywiole i nigdy nie zabraknie wam osób, z którymi możecie się świetnie bawić. Jeśli z kolei oboje jesteście parą samotników, cenicie spokój i nie lubicie wielkich spędów, a grono waszych znajomych jest niewielkie - również macie szansę znaleźć wspólny język, bo wasze oczekiwania będą się pokrywać.

Jeśli natomiast jesteście jak ogień i woda, tzn. ty jesteś prawdziwą duszą towarzystwa - uwielbiasz spotkania ze znajomymi, przyjęcia, imprezy, masz ogromne grono znajomych i stale spędzasz z nimi czas, natomiast twój partner najlepiej czuje się w domu, ewentualnie w gronie kilku najbardziej zaufanych osób - początkowo możecie mieć spore problemy, by odnaleźć się w nowej sytuacji.

Tobie może się zwyczajnie nudzić, a twój partner może się czuć osaczony ciągłą obecnością znajomych w waszym otoczeniu. No, chyba że docenisz również czas spędzany tylko we dwoje…

6. Styl komunikacji 

Nie chodzi o sposób mówienia, lecz o to, czy w ogóle lubisz mówić, czy o wiele lepiej czujesz się, milcząc i słuchając innych. Mówią, że milczenie jest złotem, a mowa srebrem. Pytania dotyczące stylu komunikacji sprawdzą, czy jesteś urodzoną gadułą, czy może wręcz przeciwnie. Jak przełoży się to na twoje dopasowania?

Jeśli okaże się, że oboje lubicie opowiadać o sobie i zabierać głos, wypowiadając się na różne tematy, a równocześnie umiecie słuchać, kiedy bliskie wam osoby tego potrzebują, wiecie, jak okazać im empatię i wsparcie - możecie być świetnie dobraną parą, a wasze wspólne życie pełne emocjonujących rozmów opartych na prawdziwej uważności i zrozumieniu. To bardzo dobra wróżba. 

A teraz wyobraźmy sobie, że będąc niezwykle rozmową osobą, chętnie nawiązującą dialog, która woli mówić niż słuchać i której trudno jest się koncentrować na słowach drugiej osoby bez dodawania swoich "trzech groszy", trafia na bardzo sobie podobną. Taka relacja może być niezwykle energiczna, pełna rozmów i dyskusji. 

7. Orientacja życiowa

O tej samej szklance jedni powiedzą, że jest do połowy pusta, inni zaś, że jest do połowy pełna. Pierwsza grupa to pesymiści, którzy zakładają zwykle najgorsze, by potem się nie zawieść. Druga - optymiści, którzy będą wypatrywać zawsze pozytywnych znaków. Na pewno już się domyślasz, że niewielkie różnice w nasileniu "orientacji życiowej" wpływają pozytywnie na związek, bo dzięki nieco odmiennemu spojrzeniu na rzeczywistość partnerzy mogą się uzupełniać.

Przykład: Zarówno ty jak i twój potencjalny partner przysłowiową szklankę widzi zawsze do połowy pustą. Oboje jesteście nieufni i długo oswajacie się z nowo poznanymi ludźmi czy sytuacjami. Wasz związek - jeśli do tego dojdzie - będzie się rodził powoli i minie sporo czasu, zanim obdarzycie się nawzajem zaufaniem. Ale może się też zdarzyć tak, że nie zdążycie… 

A co, jeśli na swojej drodze stanie optymista i pesymista? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że trudno będzie im znaleźć wspólny język. Jedno widzi świat w ciemnych, pesymistycznych barwach, jesteś ostrożne i z zasady - przygotowane na najgorsze. Drugie - wypełnia radość, pozytywna energia i życiowy optymizm. Jeśli będziecie działać razem - uzupełnicie swoje siły i swoje podejście to życia. To dobrze wróży.

8. Relacje z ludźmi 

Dla niektórych najważniejsze w życiu są dobre kontakty z ludźmi, dla innych - postawienie na swoim. To, czy jesteście osobami uległymi czy dominującymi, będzie miało ogromny wpływ na związek i relację między wami.

Przykład: Oboje jesteście osobami uległymi, a w relacjach przyjmujecie postawę nieco wycofaną? Staracie się być mili i za wszelką cenę unikać konfliktów i nawet, jeśli na czymś wam zależy, trudno wam o to walczyć i przekonać innych do swoich pomysłów? Wasz związek będzie bardzo spokojny, zgodny i pełen łagodności.

Jeśli jednak oboje macie naturę przywódców, lubicie rządzić, podejmować decyzje, wydawać polecenia, a przyjmowanie pomysłów innych przychodzi wam zwykle z trudem, między wami szybko zacznie iskrzyć, bo każde z was będzie chciało dzierżyć w tym związku palmę pierwszeństwa.

Test dopasowania ma bardzo proste zadanie: wyselekcjonować dla nas takie osoby, z którymi nie tylko coś nas łączy i które na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie interesujących, ale przede wszystkich takich, z którymi mamy szansę stworzyć zgodną, satysfakcjonującą relację

Chodzi o to, abyśmy dobrali się tak, abyśmy stworzyli związek oparty na zrozumieniu i wzajemnej akceptacji, aby oznaczał przyjemność i nić porozumienia, a nie "pracę od podstaw". Czy do takich potencjalnych partnerów chcesz dotrzeć?

W jaki dokładnie sposób powstają dopasowania?

W teście napotkamy na dwa rodzaje pytań:

1. Z suwakiem na skali, gdzie odpowiadamy na pytania tak, jak czujemy.

2. Z kafeterią odpowiedzi, gdzie zaznaczamy tę, do której nam najbliżej.

Każda z odpowiedzi jest odpowiednio punktowana, a po zliczeniu punktów algorytm sprawdza nasze wyniki (z każdej z ośmiu kategorii osobno) na tzw. skali staninowej (ang. standard nine). Skala ta pozwala na porównanie ze sobą wyników testów różnych osób. 

Czy algorytm działa tak, by dopasować nas na zasadzie podobieństw?

Jeśli z uwagą przeczytałeś/-aś to, co badają poszczególne kategorie, już wiesz, że dobrze dobrana para to nie tylko suma podobieństw. 

Test dopasowania Kochaj.pl w pierwszych sześciu kategoriach rzeczywiście dopasowuje nas na zasadzie podobieństw. Jeśli nasze odpowiedzi są zbliżone, lepiej do siebie pasujemy:

Jednak w dwóch ostatnich kategoriach - orientacji życiowej i relacjach z ludźmi - algorytm dopasowuje nas na zasadzie komplementarności, różnic. 

To oznacza, że np. lepszy związek zbuduje osoba uległa z osobą dominującą lub pesymista z optymistą (będą się wzajemnie uzupełniać i dobrze na siebie wpływać, żyjąc w związku).

Jak widzimy, test dopasowania Kochaj.pl to naukowo opracowana i skuteczna metoda doboru partnerów. Jeśli nie chcemy, aby nasze poszukiwania partnera były dziełem przypadku, warto postawić na sprawdzony i bezpieczny sposób, aby już wkrótce spotkać na swojej drodze osobę, z którą stworzymy szczęśliwy związek. A przecież na takim nam właśnie zależy.

Chcesz codziennie otrzymywać więcej inspirujących materiałów tworzonych przez ekspertów Kochaj.pl? Dołącz do naszych fanów na Facebooku! 

Źródło:

Zobacz także

Dopasowanie w związku

Dopasowanie w związku

Wzajemne dopasowanie – co to właściwie znaczy? Czy to oznacza, że jesteśmy do siebie bardzo podobni i takich też...
Testy dopasowania - dlaczego i jak działają?

Testy dopasowania - dlaczego i jak działają?

Poszukiwanie potencjalnego partnera lub partnerki to ciężka i czasochłonna praca. Ela i Kamil poznali się dzięki...
Metoda doboru partnerskiego - czy jest dla wszystkich?

Metoda doboru partnerskiego - czy jest dla wszystkich?

Ela i Kamil poznali się dzięki temu, że oboje wypełnili test dopasowania. Dziś są małżeństwem. Jak to się stało,...
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące