Testy dopasowania - dlaczego i jak działają?

Poszukiwanie potencjalnego partnera lub partnerki to ciężka i czasochłonna praca. Ela i Kamil poznali się dzięki temu, że oboje wypełnili pewnego dnia test dopasowania. Dziś są małżeństwem. Jak to się stało, że - jak by się wydawało - zwykły test pomógł im się odnaleźć? Oto, jak działa metoda doboru partnerskiego.

Foto: Shutterstock
  • Założenie konta w serwisie randkowym jest coraz bardziej popularnym sposobem na znalezienie partnera
  • Coraz większą skuteczność w poszukiwaniach miłości mają portale oparte na teście doboru partnerskiego
  • Jednym z serwisów, który dobiera ludzi na podstawie wyników profesjonalnego testu, jest serwis Kochaj.pl

- Był styczeń 2010 roku, zakończył się akurat mój 4-letni, nieudany związek i szczerze mówiąc, nie miałam ochoty na poznawanie nikogo - opowiada Ela. - Po pewnym czasie samotność jednak zaczęła bardzo mi doskwierać...

Wtedy koleżanka Eli zaczęła ją namawiać, żeby zalogowała się w internecie na portalu randkowym i tam zaczęła szukać drugiej połowy.

- Byłam trochę sceptycznie do tego nastawiona, ale poszłam za jej namową. Zalogowałam się na portalu. Poznałam tam kilku miłych panów, ale niestety nic nie zaiskrzyło. Nie zrażałam się tym. W czerwcu, w dzień swoich imienin zalogowałam się na konto i zobaczyłam, że ktoś wysłał mi zaczepkę. Odesłałam. Następnego dnia kolega napisał do mnie wiadomość, zaczęliśmy rozmawiać...

Poszukiwanie potencjalnego partnera...

To ciężka i czasochłonna praca. Często im dłużej się szuka i randkuje, tym bardziej zamazuje się, kogo się szuka. W przeszłości zawodowo zajmowały się tym swatki, a oczekiwania wobec przyszłego partnera były inne. Wybranek miał przede wszystkim być dobrym materiałem na przyszłego małżonka, miał pochodzić z porządnej rodziny, a jeśli do tego miał miły oku wygląd - tym lepiej…

Obecnie sami poszukujemy "naszej drugiej połowy" i nie jest to łatwe zadanie. Liczne portale randkowe starają się w tym pomóc, oferując testy dopasowania partnerskiego.

W teście dopasowania każda poszukująca osoba opisuje siebie przez udzielanie odpowiedzi na szereg pytań.

Te pytania mniej lub bardziej starają się uchwycić nasze indywidualne cechy, styl zachowania, temperament, wartości, słowem to co jest dla nas charakterystyczne i typowe.

Obiektywizm

Ludzie na ogół mają kłopot z opisaniem siebie, dużo łatwiej jest to zrobić pytając przyjaciół lub znajomych - oni z łatwością opiszą, jacy jesteśmy. Gdy sami mamy to zrobić, często to jak o sobie myślimy, to jak chcielibyśmy się pokazać innym ludziom, zaciemnia realistyczny obraz tego, jacy jesteśmy. Stąd testy dopasowania są próbą bardziej obiektywnego uchwycenia naszego charakteru.

W zależności od testu mogą one się skupiać na zainteresowaniach, preferowanym stylu działania, niezależności lub poszukiwaniu bliskości, formie i sile okazywania uczuć itd. Każdy test bada coś innego, ale idea pozostaje taka sama. Po wypełnieniu takiego testu pojawią się wyniki - na ogół dosyć ogólne, ponieważ nie jest to test psychologiczny z prawdziwego zdarzenia, ale powinny dawać generalny zarys naszego usposobienia.

Podobieństwa sie przyciągają

Na podstawie takiego testu baza danych portalu poszukuje partnerów o zbieżnych wynikach. Bazuje to na regule psychologicznej, że podobieństwa się przyciągają i ludzie podobni do siebie mają większą szansę na stworzenie udanego związku.

Portal "zaproponuje" nam grupę potencjalnych kandydatów wraz z informacją, w jakich obszarach się spotykamy z danym partnerem. Do tego jest zdjęcie - zatem możemy także z grubsza ocenić atrakcyjność osoby oraz podstawowe informacje dotyczące stanu cywilnego, zobowiązań, stosunku do nałogów i na podstawie tych wszystkich informacji możemy podjąć decyzję dotyczącą nawiązania kontaktu.

Oczywiście profil psychologiczny, krótki opis siebie oraz zdjęcie to zbyt mało, by wyrokować czy uda się stworzyć związek. Tu trzeba pamiętać, że to w jaki sposób dwie osoby wchodzą w kontakt, czego oczekują i w jaki sposób spotkania przebiegają, często jest dużo bardziej istotne niż same zainteresowania czy temperament.

Zalety metody doboru partnerskiego

Najważniejszymi zaletami testów jest skrócenie czasu poszukiwania partnera, brak chaosu przy przeglądaniu profili. Nie trzeba już poszukiwać tylu informacji, zwiększenie prawdopodobieństwa "trafienia" właściwej osoby.

Do minusów należą brak informacji o osobach różniących się od nas oraz nadal podatność testów na zafałszowania wyników. Osoba wypełniająca test, może opisywać siebie życzeniowo, a nie realistycznie. Jednak nie ma metody idealnej. Podobnie jeśli spotykamy osobę w "realu" - wszystkie te rzeczy mogą się zadziać i nigdy nie ma stuprocentowej pewności, czy i jaki związek uda się z nią stworzyć.

Po rejestracji w serwisie:

1. Wypełnisz test - zajmie Ci to kilka minut, przemyśl dobrze swoje odpowiedzi.

2. Po wypełnieniu testu otrzymasz wyniki osób, które do ciebie pasują.

3. Będziesz też mieć możliwość sprawdzenia, w jakich obszarach pasujecie do siebie najlepiej.

Stąd już prosta droga do znalezienia osoby, z którą stworzymy szczęśliwy i trwały związek.

Agata Wilska – psycholog, psychoterapeuta

Źródło:

Zobacz także

Metoda doboru partnerskiego - czy jest dla wszystkich?

Metoda doboru partnerskiego - czy jest dla wszystkich?

Ela i Kamil poznali się dzięki temu, że oboje wypełnili test dopasowania. Dziś są małżeństwem. Jak to się stało,...
Dopasowanie w związku

Dopasowanie w związku

Wzajemne dopasowanie – co to właściwie znaczy? Czy to oznacza, że jesteśmy do siebie bardzo podobni i takich też...
Test dopasowania Kochaj.pl - jak działa metoda doboru partnerskiego?

Test dopasowania Kochaj.pl - jak działa metoda doboru partnerskiego?

Testy psychologiczne zawsze są nieocenionym źródłem wiedzy o człowieku, jego osobowości czy kompetencjach. Test...
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące