Trema przed pierwszą randką

Trema dopada nieśmiałych i tych, których samoocena nie jest zbyt wysoka. Pojawia się wśród obcych, kiedy musisz (albo po prostu bardzo chcesz) pokazać się z jak najlepszej strony. Można ją porównać do tremy, jaką przeżywają ci, którzy mają stanąć na scenie przed publicznością. Jak sobie z nią poradzić na pierwszej randce?

Foto: Shutterstock
 • Co czwarty mężczyzna nie umawia się na randki z powodu tremy i nieśmiałości
 • Co stanowi największą barierę - czego najbardziej obawiają się na randce?
 • Osiem sposobów, by pozbyć się tremy

19 proc. singli (25 proc. mężczyzn i 11 proc. kobiet) na pytanie "Dlaczego nie chodzi pan/pani na randki" odpowiada: "Jestem nieśmiały/a i wstydzę się chodzić na takie spotkania" (wyniki badania "Pokolenie singli", 2016). Jeśli więc zastanawiasz się, jak ci pójdzie na randce, czy się spodobasz, czy się nie ośmieszysz, czy zasłużysz na uznanie - wiedz, że nie jesteś sam.

Aktorzy z wieloletnim stażem mówią, że trema nigdy nie znika. Można ją jednak opanować, jeśli - pomimo skurczu w żołądku, suchości w gardle i drżącym rękom - zabieramy głos, podnosimy głowę do góry i staramy się zachowywać jak najbardziej naturalnie.

Bo ona ci się podoba

Trema przed pierwszą randką jest przypadkiem szczególnym. Im bardziej to spotkanie było wyczekiwane, im więcej o nie zabiegałeś, tym bardziej denerwujesz się, czy wypadniesz naprawdę dobrze. Bo tak naprawdę to o to chodzi. Mniej boisz się rozczarowania tą drugą osobą niż negatywnej oceny swojej osoby. Chcesz, aby "Randka", z którą masz się spotkać, była oczarowana twoją osobą - to zupełnie naturalne.

Chcesz nie tylko akceptacji - chcesz zachwytu, zafascynowania - wszystkiego, co prowadzi do miłości. Dobrze, powiedzmy, że do zakochania się w tobie. Zależy ci na tej osobie, inaczej przecież nie czułbyś wzrastającej z każdą minutą paniki.

Stresująca sytuacja

- Pamiętam dzień, w którym miało spełnić się moje marzenie o randce, na którą czekałam pół roku. W momencie, kiedy miałam wyjść z domu, nagle wpadłam w panikę i poczułam, że nie mogę, nie chcę, nie jestem w stanie iść i spotkać się z tym chłopakiem - opowiada 31-letnia Ania. - Swoją drogą, czasem zastanawiam się, co by było, gdybym rzeczywiście wtedy nie poszła? Jak potoczyłoby się moje życie? Czy potem też zawsze bym uciekała przed trudnymi, stresującymi sytuacjami?

Ktoś powie, że pierwsza randka to przyjemność, a nie spotkanie w sprawie pracy. Jednak analogia jest czytelna: denerwujesz się tym, w jaki sposób ktoś cię oceni i bardzo, bardzo ci na tej ocenie zależy. Ważne, by dostrzec w sobie pozytywne strony, a zacząć bagatelizować to, co inni sobie o nas pomyślą, gdy zachowamy się niezręcznie, popełnimy jakąś gafę, zaczerwienimy.

I najważniejsze – jaka będzie reakcja osoby, na której nam zależy, gdy zaczniemy się jąkać wyznając swoje uczucia.

Osiem sposobów, jak pozbyć się tremy

 1. Osoba, z którą masz się spotkać, pragnie tego spotkania najprawdopodobniej tak samo jak ty. Jest więc nastawiona pozytywnie. Twoich nerwów - czy ewentualnej niezręczności - może po prostu nie zauważyć. Być może ma taką samą tremę. Jest ciekawa ciebie tak samo jak ty jej. I tak samo jak ty, chce zrobić jak najlepsze wrażenie.
 2. "Twoja Randka" nie zna twoich lęków. Chyba że jej o tym wprost powiesz. Szczere wyznanie, że się denerwujesz może pomóc zarówno tobie, jak i jej.
 3. Uśmiechnij się. Spróbuj powiedzieć coś, co oboje Was zmusi do śmiechu. To pomoże rozładować napięcie pierwszych chwil.
 4. Umawiaj się w miejscu, które znasz. Jeśli zaproponowano na miejsce spotkania lokal, w którym nigdy nie byłeś – możesz tam wpaść dzień wcześniej. Zorientujesz się, jakiego rodzaju jest to lokal, jak się ubrać, jakie mają menu i ... jakie ceny.
 5. Nie zakładaj czegoś, co jest bardziej "przebraniem" niż ubraniem, czegoś, czego do tej pory nie miałeś odwagi założyć. Może się okazać, że cały wieczór zepsuje ci złe samopoczucie z powodu stroju, który w ogóle do ciebie nie pasuje. Inne niebezpieczeństwo: planujesz założyć coś całkowicie niezgodnego z twoim stylem, chcąc wyglądać wyjątkowo. Przed wyjściem stwierdzisz jednak, że absolutnie w tym nie pójdziesz i w pośpiechu włożysz pierwszą lepszą rzecz, jaka wpadnie ci w rękę.
 6. Kontakt wzrokowy. Nie unikaj go. Nawet jeśli się peszysz - lepsze to, niż unikanie wzroku osoby, z którą rozmawiasz.
 7. Staraj się być sobą. Nie graj żadnej roli. Wystarczająco stresujące jest być sobą na cenzurowanym, by dokładać sobie stres grania jeszcze kogoś całkiem innego. Poza tym przecież chcesz, aby ta osoba naprawdę cię polubiła. Więc ma poczuć coś do ciebie, a nie do postaci przez ciebie kreowanej.
 8. Słuchaj. Pytaj. Wykaż zainteresowanie tym, co mówi o sobie, naprawdę wciągnij się w rozmowę – przestań myśleć o tym, jak wypadasz.

Z badania "Pokolenie singli" wynika, że to mężczyźni, częściej niż kobiety, nie umawiają się na randki z powodu tremy i nieśmiałości. Warto nad tym popracować, by nie pozbawić się szansy na nową znajomość czy randkę. Jeśli chcesz poznawać fantastycznych ludzi, wypełnij test dopasowania i znajdź swoją bratnią duszę>>

Źródło:

Zobacz także

O czym nie rozmawiać na pierwszej randce?

O czym nie rozmawiać na pierwszej randce?

O czym nie rozmawiać na pierwszej randce?
O czym rozmawiać na pierwszej randce?

O czym rozmawiać na pierwszej randce?

O czym rozmawiać na pierwszej randce?
Pierwsza randka

Pierwsza randka

Co zrobić, by pierwsze spotkanie zakończyło się sukcesem? Jak zrobić wrażenie na partnerze? Sprawdź, zanim umówisz...
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

 • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
 • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
 • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące