Życie z Piotrusiem Panem

Eliza jest z Filipem od dwóch lat. „To była miłość od pierwszego wejrzenia” – mówi Eliza. Opowiada o oszałamiających początkach wspólnej znajomości.

Foto: Shutterstock

Eliza jest z Filipem od dwóch lat. "To była miłość od pierwszego wejrzenia" – mówi Eliza. Opowiada o oszałamiających początkach wspólnej znajomości – uwodzeniu przez Filipa, romantycznych weekendach i emocjach, jakich Eliza nigdy nie doświadczyła. Od tego czasu sporo się jednak zmieniło. Eliza jest rozczarowana i zmęczona swoim związkiem.

- Przede wszystkim nie wiem, na czym stoję. Filip niby twierdzi, że chce ze mną być, ale nic na to nie wskazuje. My nawet nie mieszkamy razem, bo Filip nie czuje się gotowy. Wspomnieć o czymś więcej, jakiś deklaracjach, wspólnej przyszłości, ślubie nie mogę, bo te pytania doprowadzają Filipa do szału. Uważa, że go naciskam i wszystko psuję. Twierdzi, że jest dobrze tak, jak jest. Nie mogę też na niego liczyć. Ile razy poprosiłam go o pomoc, tyle razy on albo nie mógł albo zapomniał - wspomina Eliza.

- Jak ostatnio chciałam, żeby zawiózł moją mamę do lekarza, odpowiedział, że w tym czasie idzie z kumplem na basen. Jak powiedziałam, że mógłby pójść na inną godzinę obraził się i powiedział, że jestem nie do zniesienia. Z resztą zawsze wszystko jest ważniejsze niż ja i moje sprawy: koledzy, motor, sport. Bywa między nami dobrze, jak np. wyjeżdżamy na wakacje. Ale przecież urlop się kiedyś kończy i jest normalne życie  - dodaje.

I słusznie Eliza czuje, bo kiedy wiążemy się na życie z mężczyzną niedojrzałym, czy inaczej - dorosłym chłopcem, czyli mężczyzną o syndromie Piotrusia Pana - musimy założyć, że specjalnym oparciem i wsparciem to on nie będzie.

Dlaczego Piotruś Pan?

Nazwa syndromu Piotrusia Pana pochodzi z książki szkockiego pisarza Jamesa Matthew Barryego (lub disnejowskiego filmu na podstawie lektury), opowiadającej o chłopcu, który nigdy nie chciał dorosnąć.

Kim jest Piotruś Pan?

Sprawdź, które z poniższych cech dotyczą Twojego partnera. A może znajdziesz pośród nich te, które dotyczą także Ciebie? Im więcej opisów odpowiadających zachowaniom partnera (lub Ciebie), tym bardziej wpisuje się on w syndrom, o którym mówimy.

1.    Piotruś Pan robi dobre pierwsze wrażenie.

2.    Piotruś Pan potrafi być niezwykle uwodzący, szarmancki, oszałamiający, inspirujący, magnetyczny, pobudzający.

3.    Piotruś Pan ma dużo pomysłów, fantazji, bogatą wyobraźnię.

4.    Piotruś Pan jest wesoły, pogodny i rozrywkowy.

5.    Piotrusiowi Panowi brakuje powagi.

6.    Piotruś Pan szybko traci zainteresowanie związkiem.

7.    Piotruś Pan ucieka, gdy mija zachwyt nad nim.

8.    Piotruś Pan ucieka, gdy pojawiają się pierwsze wymagania czy trudności, gdy musi się nagiąć czy iść na kompromis.

9.    Piotruś Pan unika rozmowy na tematy trudne i wymagające.

10.    Piotruś Pan nie potrafi rozmawiać o uczuciach, nie potrafi ich konstruktywnie wyrażać.

11.    Piotruś Pan unika rozmów o przyszłości.

12.    Piotruś Pan unika zamieszkania z Tobą, tematu ślubu czy dzieci.

13.    Na Piotrusiu Panu nie możesz polegać.

14.    Piotruś Pan nie dotrzymuje słowa.

15.    Piotruś Pan nie pamięta o ważnych datach, wydarzeniach.

16.    Piotruś Pan nie planuje, żyje chwilą.

17.    Piotruś Pan jest zainteresowany tylko tym, co lubi.

18.    Piotruś Pan ucieka przed nudą, rutyną, prozą życia.

19.    Piotruś Pan nie partycypuje w obowiązkach domowych.

20.    Piotruś Pan lekceważy zobowiązania.

21.    Piotruś Pan ma swoje zabawki, fascynuje się drogim sprzętem, podróżami, sportami ekstremalnymi, lubi gadżety, nowinki techniczne.

22.    Piotruś Pan chce wywrzeć wrażenie na innych.

23.    Relacje Piotrusia Pana są płytkie i powierzchowne.

24.    Piotruś Pan jest egoistą, dla niego liczy się tylko jego własne szczęście i komfort.

25.    Piotruś Pan nie wykazuje empatii, zrozumienia dla niczego i nikogo poza nim samym.

26.    Piotruś Pan ignoruje Twoje potrzeby i oczekiwania.

27.    Piotruś Pan w życiu codziennym jest niedecyzyjny.

28.    Piotruś Pan zrzuca odpowiedzialność na innych, wciąż się rozgrzesza, szuka usprawiedliwień i wyjaśnień.

29.    Piotruś Pan nie potrafi przyznać się do błędu.

30.    Piotruś Pan nie potrafi przeprosić.

31.    Piotruś Pan nie przyjmuje krytyki.

32.    Piotruś Pan źle znosi odmowę.

33.    Piotruś Pan nie przyjmuje odmienności opinii

34.    Piotruś Pan nie rozmawia, za to kłóci się, prowokuje, obraża.

35.    Piotruś Pan reaguje furią, gdy coś nie idzie po jego myśli, gdy musi z czegoś zrezygnować.

36.    Piotruś Pan jest chwiejny emocjonalnie.

37.    Piotruś Pan ma niekontrolowane wybuchy agresji.

38.    Piotruś Pan bywa szowinistą.

39.    Piotruś Pan często zmienia pracę, bowiem żadna nie spełnia jego oczekiwań.

40.    Jeśli masz z nim dzieci – jest dla nich bardziej kumplem, niż ojcem.

Piotruś Pan to taki mężczyzna podszyty chłopcem. Jego metryka odpowiada pojęciu mężczyzny, zachowanie jednak pojęciu chłopca. Piotruś Pan boi się i unika bliskości, trudności i odpowiedzialności. Ucieka przed wymaganiami. Jest niezdolny do budowania trwałych i dojrzałych więzi. W życiu kieruje się zasadą hedonizmu. Myśli głównie o zabawie i przyjemnościach. Od bliskich, w tym partnerów, oczekuje postawy opiekuńczej. Chce, by o niego dbać, ale nie wymagać. Związki jakie tworzy są z reguły niedojrzałe, emocjonalne, burzliwe.

Skąd się wziął Piotruś Pan?

Piotruś Pan pochodzi najczęściej z domu, w którym brakowało męskiego wzorca. Ojca nie było fizycznie lub emocjonalnie. W związku z powyższym, przyszły Piotruś Pan nie miał od kogo nauczyć się cnót, które zwykle przekazuje mężczyzna chłopcowi: odpowiedzialności, równowagi, samokontroli, odwagi, wytrwałości, wierności, siły, uczciwości, lojalności, szlachetności, zdolności do poświęceń. Dzisiejsza kultura również powyższych cnót zdaje się nie wspierać. Z kolei matka Piotrusia Pana zazwyczaj bywa osobą nadopiekuńczą, nie stawiającą wobec syna żadnych wymagań, wyłączającą go z wszelakich obowiązków domowych.

Rodzinny dom Piotrusia Pana jawi się zwykle jako dom bez granic i zdrowej dyscypliny. Piotruś Pan jest zazwyczaj jedynakiem lub najmłodszym w rodzinie, czasem najstarszym, które długo wychowywało się bez rodzeństwa. Bywa, że był dzieckiem mocno wyczekiwanym, pochodzi z ciąży zagrożonej (stąd nadmierna opiekuńczość i troska ze strony matki). Piotruś Pan nie przeszedł w swoim życiu koniecznej separacji, czyli oddzielenia od matki oraz potrzebnej inicjacji, czyli umownego pasowania na dorosłego wojownika. Dodatkowym "wspieraczem" syndromu Piotrusia Pana są dzisiejsze czasy i otaczająca nas rzeczywistość.

Dobrobyt, dostęp do wszelkich dóbr i informacji (internet) sprawiają, że mamy ograniczoną odporność na przełamywanie trudności. Na skutek wszystkich powyższych czynników w Piotrusiu Panu ukształtował się omawiany wcześniej zestaw niedojrzałych cech. Może się wydawać, że Piotruś Pan ma jak pączek w maśle. Bawi się, śmieje, nie ma żadnych zobowiązań. Żyć nie umierać – powie ktoś. Ale tak sytuacja wygląda jedynie pozornie. Tak naprawdę życie Piotrusia Pana jest płytkie, a takie życie nie może przynieść prawdziwej satysfakcji. Piotruś Pan na bardzo głębokim poziomie odczuwa emocjonalną i duchową pustkę.

Czy Piotrusia Pana można "uleczyć"?

Piotruś Pan przez długie lata może nie odczuwać tego, że jego życie właściwie nie przedstawia sobą żadnej ważnej wartości. Jest po prostu jedną wielką zabawą. Jest zabawą w dorosłe życie. Piotruś Pan przez długie lata może nie poczuć egzystencjalnej pustki i tego, że tak naprawdę nie myśli o sobie zbyt dobrze. Może też tego nie poczuć nigdy. Zdarza się jednak tak, że w życiu Piotrusia Pana dzieje się coś, co wytrąca go z dotychczasowego trybu: utrata ważnej miłości, śmierć kogoś bliskiego, utrata wartościowej pracy. Piotruś Pan zaczyna wtedy przeglądać na oczy.

Zaczyna widzieć swoje życie inaczej. Zaczyna cierpieć, co związane jest z przyglądaniem się bolesnej prawdzie na swój temat. W tym cierpieniu jest jednak szansa. Szansa na zmianę. Piotruś Pan musi doświadczyć albo konsekwencji swojego postępowania, albo musi pojawić się inny ważny bodziec, aby Piotruś Pan znalazł motywację do tego, by dorosnąć. Wtedy można mu pomóc (psycholog, psychoterapeuta).

Jak postępować z Piotrusiem Panem?

Jeśli chodzi o życie z "aktywnym" Piotrusiem Panem to ja - prawdę powiedziawszy - jestem mocno pesymistyczna. Istnieją pewne podpowiedzi dotyczące tego, co robić, by wytrwać, i by jakoś na Piotrusia Pana wpłynąć:

- nie akceptuj jego beztroskich zachowań,

- nie odpuszczaj mu,

- mów jasno i wprost, czego od niego wymagasz,

- "nie kupuj" jego jałowych argumentów i usprawiedliwień,

- angażuj go w codzienne życie i obowiązki,

- chwal go, nagradzaj i doceniaj za każde zaangażowanie.

Jednak mnie, po pierwsze - wydaje się to trochę sztuczne i na siłę, a po drugie - wymaga od Ciebie takiego zaangażowania i utraty energii. Nie wiem czy gra jest warta świeczki. Żyjąc u boku Piotrusia Pana trzeba być przygotowanym na to, że w wielu sytuacjach będziesz sama, że wiele spraw będzie szło na Twojej energii, że nigdy nie będziesz miała do końca pewności czy możesz mieć coś z głowy, a on się tym zajmie. Chyba że Piotruś Pan uzna (o czym powyżej), że czas najwyższy na zmianę. Że czas dojrzeć.

Jeśli więc jesteś partnerką Piotrusia Pana życzę Ci tego, aby był tym, który zechce wyjść z krainy Nibylandii.

---------------------------------

Agata Wilska - to psycholog, mediator. Prowadzi indywidualną pomoc psychologiczną i psychoterapię, grupy wsparcia oraz warsztaty rozwoju osobistego. Z zamiłowania radiowiec. Jako konsultant współpracuje z kilkoma rozgłośniami w kraju oraz prowadzi własny Magazyn Psychologiczny "Ego Psychologii".

Źródło:

Zobacz także

Miłość od pierwszego wejrzenia

Miłość od pierwszego wejrzenia

Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia?
Dlaczego właśnie on cię pociąga?

Dlaczego właśnie on cię pociąga?

Wydaje wam się, że miłość od pierwszego wejrzenia to przypadek? W żadnym razie. To jeden z najbardziej...
Jak żartować, żeby jej nie urazić?

Jak żartować, żeby jej nie urazić?

Ogólnie uważa się, że jeśli w towarzystwie opowiada się dowcipy, to nie ma o czym rozmawiać i czas do domu....
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące