Test partnerski - wszystko o naukowej metodzie doboru partnerów

Na podstawie indywidualnej analizy wyników testu każdej osobie zostaje zarekomendowana ścisła grupa osób, które będą do niej pasować. Brzmi bezdusznie? Nic bardziej mylnego. System działa tak, by połączyć ze sobą dwie osoby tak, by stworzyły mądry i pełen miłości związek! Oto, jak działa naukowo opracowana metoda doboru partnerskiego.

Foto: Shutterstock
  • Jak testy dopasowania odgadują, że zafascynuje nas właśnie ta kobieta czy mężczyzna?
  • Czy testy dopasowania stawiają na podobieństwa czy różnice partnerów?
  • Czy test dopasowania to gwarancja, że relacja przetrwa wiele lat i będzie szczęśliwa?

Ciekawi cię, kto stoi za tajemniczymi testami dopasowań? Czy to komputer wybiera dla nas partnera, czy może zespół ekspertów - niczym dawna swatka - siedzi po drugiej stronie monitora i szuka dla nas kandydata na męża czy żonę?

Zgodność osobowości partnerów, czyli dlaczego warto wypełnić test?

Oczywiście głównie po to, by spotkać życiowego partnera. Pytanie, dlaczego właśnie tą drogą?

Otóż test dopasowań powstał na bazie wyników badań i obserwacji praktyków, uwzględniając przy tym indywidualne potrzeby i oczekiwania poszczególnych osób. Test zakłada, że pewna grupa podobieństw w parze zwiększa prawdopodobieństwo wzajemnego zainteresowania, a później trwałości relacji. 

Test to pierwszy etap korzystania z serwisu - bazuje na rzetelnej metodzie analizy informacji podawanych przez użytkownika (a więc osoby, która rozpoczyna poszukiwania), a także badaniach psychologicznych i praktyce terapeutycznej, bez której łączenie w pary tą metodą nie byłoby możliwe.

Test doboru partnerskiego bada poszczególne obszary osobowości, mające znaczenie dla trwałości związku. Właściwa kombinacja cech osobowości zwiększa szanse dwojga ludzi na trwały i satysfakcjonujący związek. Zadaniem testu doboru jest odnalezienie dwóch osób, które te kombinacje wyczerpią.

Ale zanim dwie osoby ze sobą połączy, sprawdzi, kim dokładnie są i oczywiście kogo szukają. Właśnie dlatego tak ważne jest, by wypełnić test "od deski do deski", odpowiadając szczerze na wszystkie pytania. Po co? Przede wszystkim dla siebie. Wynik testu, w postaci opisu naszej osoby, pojawi się tuż po jego zakończeniu i może być ciekawą lekturą, pogłębiającą wiedzę o tym, kim jesteśmy i czego tak naprawdę szukamy w życiu.

Co dokładnie bada test doboru partnerskiego?

Test składa się z pytań, które badają osiem płaszczyzn:

* naszą emocjonalność

* potrzebę bliskości

* orientację życiową

* skrupulatność

* potrzebę poszukiwania nowych doświadczeń

* potrzebę kontaktów interpersonalnych

* relacje z ludźmi

* styl komunikacji

- Dostajemy szereg pytań, zamkniętych, otwartych - wyjaśnia współtwórczyni testu dopasowania, psycholog Agata Wilska. - Pytania dotyczą nas samych, naszego sposobu funkcjonowania w różnych obszarach w życiu, tego, czego szukamy, co jest dla nas ważne. Test doboru opiera się głównie na teorii dotyczącej podobieństw. Jest też grupa takich cech, które lepiej działają komplementarnie, np. umiejętność słuchania i mówienia.

Co potem?

Gdy odpowiemy na pytania, przejdziemy do opisu naszej osoby i zapoznamy się z ciekawymi wnioskami na swój temat. Warto zaznaczyć, że wypełnienie testu jest całkowicie darmowe. Nawet, jeśli nie zdecydujemy się w serwisie zostać dłużej, test będzie dla nas kopalnią wiedzy o nas samych, przydatną nie tylko do samodzielnych poszukiwań partnera, ale także w codziennych relacjach (np. z przyjaciółmi czy rodziną).

Dlaczego dzięki testowi dopasowania lepiej poznamy siebie?

Bo zadaniem testu doboru partnerskiego jest również to, aby każda z poszukujących osób:

* spojrzała na siebie z nieco innej perspektywy

* poznała i nazwała swoje potrzeby

* poznała i nazwała oczekiwania względem związku i przyszłego partnera

* i najważniejsze: zwiększyła swoje szanse na poznanie osoby najlepiej do siebie dopasowanej

Według twórców testu dopasowania, świadomość siebie i swoich potrzeb nie sprawi, że kogoś automatycznie poznamy i pokochamy. Jest jednak bardzo ważna dla naszych poszukiwań. Wgląd w siebie, własne oczekiwania - sprzyja budowaniu relacji. Stąd nieoceniona korzyść wypełnienia testu dopasowania.

Następny etap to to, na co wszyscy czekamy, a więc otrzymanie rekomendowanej grupy osób, które - według wyników testu dopasowania - będą do nas pasować na ośmiu wspomnianych płaszczyznach.

Wynik testu doboru partnerskiego - gwarancja związku na długie lata?

Czy algorytm jest mądrzejszy ode mnie? Czy wie lepiej ode mnie, czego pragnę? O czym marzę? W jaki sposób odbieram ludzi, których spotykam w swoim życiu? Tego typu pytania możemy zadawać w nieskończoność. Ale można też po prostu sprawdzić na własnej skórze, jak to działa. I zwyczajnie wypełnić test.

Wciąż sceptyczni?

Niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy, ale to przenigdy, nie wypełnił żadnego banalnego, ale jakże śmiesznego testu w stylu: Jaką postacią z "Gwiezdnych Wojen" jesteś. Można zadać pytanie, dlaczego jesteśmy w stanie poświęcić kilka minut swojego cennego czasu na coś tak banalnego, a mamy wątpliwości w przypadku testu dopasowania, który w rzeczywisty sposób może zmienić nasze życie osobiste?

Oczywiście od każdej z poszukujących osób zależy, czy wykorzysta wiedzę płynącą z wyniku testu doboru partnerskiego i czy podejmie kontakt z rekomendowanymi przez serwis osobami.

Trzeci etap to nawiązanie znajomości. Jak zapewniają twórcy testu dopasowania, jest on przede wszystkim skutecznym wsparciem, wygodnym i bezpiecznym narzędziem w poszukiwaniu miłości i trwałego związku. Wsparciem - nie oznacza "gwarancją".

W końcu tylko od nas zależy, czy wykorzystamy wiedzę płynącą z wyniku naszego testu i proponowanych rekomendacji. I czy podejmiemy dalsze działania, a więc czy nawiążemy z kimś kontakt, wysyłając lub odpowiadając na wiadomości w serwisie.

W końcu w miłości wszystko zależy tylko od nas...

Źródło:

Zobacz także

Test partnerski, czyli sprawdzona metoda doboru partnerów

Test partnerski, czyli sprawdzona metoda doboru partnerów

Jak działa sprawdzona metoda doboru partnerskiego? Co sprawia, że zakochaliśmy się w tej, a nie innej osobie?...
Metoda doboru partnerskiego - czy jest dla wszystkich?

Metoda doboru partnerskiego - czy jest dla wszystkich?

Ela i Kamil poznali się dzięki temu, że oboje wypełnili test dopasowania. Dziś są małżeństwem. Jak to się stało,...
Testy dopasowania - dlaczego i jak działają?

Testy dopasowania - dlaczego i jak działają?

Poszukiwanie potencjalnego partnera lub partnerki to ciężka i czasochłonna praca. Ela i Kamil poznali się dzięki...
Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Użyj min. 6 znaków (w tym cyfry, dużej i małej litery)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące